لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۲

بریتانیا: ثابت شود اسد از سلاح شیمیایی استفاده کرده با آمریکا به سوریه حمله می‌کنیم


«بوریس جانسون » وزیر خارجه بریتانیا روز سه شنبه گفت:«اگر ثابت شود دولت سوریه علیه غیرنظامیان آن کشور، از سلاح های شیمیائی استفاده کرده است، بریتانیا پیوستن به ارتش آمریکا را برای حمله نظامی به سوریه مورد بررسی قرار خواهد داد.»

جانسون گفت امیدوار است بریتانیا و دیگر کشورهای غربی در صورت حمله شیمیائی سوریه ، تماشاگر نمانند و اگر «مدارک غیرقابل انکار» از دخالت دولت سوریه بدست آید از حملات متقابل محدود حمایت کنند.

جانسون به رادیو بی. بی. سی. گفت: «اگر بفهمیم که حمله شیمیائی رخ داده است ، و بتوانیم مدارکش را نشان دهیم و اگر پیشنهادی برای شرکت مفید ما باشد، تصور می کنم باید جداً آن را مورد نظر قرار دهیم. »

در خلال هفته گذشته، ارتش سوریه و متحدان آن، منطقه غوطه که تحت اشغال مخالفان اسد در نزدیکی دمشق است را هدف سنگین ترین بمباران ها در هفت سال گذشته قرار داده و صدها نفر را کشته اند.

بریتانیا بخشی از اتحاد به رهبری آمریکاست که در بمباران های هوائی علیه دولت خودخوانده اسلامی در سوریه و عراق شرکت دارد اما دولت وقت بریتانیا در رأی گیری پارلمانی برای استفاده از نیروی نظامی علیه داعش در سال ۲۰۱۳ شکست خورد.

سال گذشته بعد از اینکه دولت اسد در خان شیخون از سلاح شیمیایی استفاده کرد و حدود صد نفر جان باختند، پرزیدنت ترامپ دستور به موشک باران سایت هوایی دولت اسد داد.

وزیر خارجه بریتانیا روز سه شنبه در واکنش به اقدام سال گذشته پرزیدنت ترامپ گفت او از اقدام آمریکا در شلیک موشک های کروز به هدف های مقر دولت سوریه حمایت می کند.

سازمان ملل متحد دولت سوریه را متهم کرد که مسئول آن حمله با گاز سرین بوده است.

جانسون افزود :«ما به عنوان یک دولت باید از خودمان بپرسیم و به عنوان غرب هم باید از خودمان بپرسیم، این است که آیا باید اجازه بدهیم از سلاح های شیمیائی استفاده شود و استفاده از این سلاح های غیرقانونی بی مجازات و بی مکافات بماند. »

با این حال او هشدار داد که تمایل زیادی برای عملیات طولانی نظامی علیه رژیم سوریه وجود ندارد.

دولت سوریه بارها استفاده از سلاح های شیمیائی را انکار کرده و گفته که فقط شورشیان مسلح و شبه نظامیان را هدف قرار می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG