لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۸

آمریکا به چه نقاطی در سوریه حمله موشکی کرد


نمایی از ساختمان وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون
نمایی از ساختمان وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون

وزارت دفاع ایالات متحده فهرست اهداف حمله موشکی را که بامداد جمعه به وقت محلی در سوریه به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا انجام شد، و ارزیابی‌های اولیه از آن را منتشر کرد.

جف دیویس سخنگوی پنتاگون در بیانیه‌ای اعلام کرد «نشانه‌های اولیه حاکی از وارد آمدن خسارات سنگین یا انهدام هواپیماهای سوریه و زیرساخت‌های پشتیبانی و تجهیزات پایگاه هوایی الشعیرات، و کاهش توان دولت سوریه برای بکارگیری سلاح‌های شیمیایی است.»

به گفته آقای دیویس، نیروهای آمریکا حدود ساعت ۰۴:۴۰ صبح روز ۷ آوریل اقدام به حمله موشکی به یک پایگاه نیروی هوایی ارتش سوریه کردند.

در این بیانیه آمده است، «حمله با شلیک موشک‌های تاماهاک از دو ناو هواپیمابر یو اس اس پورتر و یو اس اس راس در شرق دریای مدیترانه انجام شد. در مجموع ۵۹ موشک تاماهاک، اهدافی از جمله هواپیما، آشیانه‌های مقاوم هواپیما، انبار سوخت و تدارک، انبار مهمات و سامانه‌های دفاع هوایی و رادار را هدف قرار دادند.»

جف دیویس گفت «همچون همیشه، ایالات متحده تدابیر فوق العاده‌ای را برای پرهیز از کشته شدن غیرنظامیان و پیروی از قانون درگیری‌های مسلحانه اتخاذ کرده است. کلیه احتیاط های لازم برای انجام حمله‌ای که کمترین ریسک را برای پرسنل داخل پایگاه داشته باشد، در نظر گرفته شد.»

وی اضافه کرد «پیش از حمله به نیروهای روسیه از طریق خطوط ارتباطی برقرار شده اطلاع داده شده بود. طراحان نظامی ارتش ایالات متحده، احتیاط لازم را برای کاهش ریسک حمله علیه پرسنل روس یا سوری آن پایگاه هوایی را در نظر گرفتند.»

بنا بر اعلام سخنگوی پنتاگون، «از پایگاه هوایی الشعیرات برای ذخیره سلاح‌های شیمیایی و نیروی هوایی سوریه استفاده می‌شد.

طبق ارزیابی جامعه اطلاعاتی ایالات متحده، هواپیمایی از پایگاه شعیرات حمله شیمیایی ۴ آوریل را انجام داده است. حمله (موشکی آمریکا) با هدف پیشگیری از اقدام دوباره رژیم سوریه به حمله شیمیایی انجام شد.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG