لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۹

اعتراض شدید ایالات متحده به ریاست سوریه بر کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل


رابرت وود نماینده آمریکا در کنفرانس خلع سلاح
رابرت وود نماینده آمریکا در کنفرانس خلع سلاح

ایالات متحده آمریکا به ریاست دوره ای سوریه بر کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل متحد که از روز دوشنبه در ژنو آغاز شد، اعتراض کرد.

«رابرت وود» نماینده آمریکا در این کنفرانس تاکید کرد دولت سوریه باید پاسخگوی جنایاتی باشد که علیه مردمش مرتکب شده است.

وی گفت، «بگذارید ساده بگویم، ریاست سوریه بر کنفرانس خلع سلاح مسخره است.»

وی افزود، سوریه رژیمی است که تعداد بیشماری از شهروندان خودش را کشته، به خیلی از آنها حمله شیمیایی کرده است. این یک ریاست معمولی نیست و آمریکا به آن معترض است.

به گفته آقای وود، کارکرد کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل متحد ممانعت از گسترش سلاح های میکروبی، منع آزمایش اتمی و تسلیحات شیمیایی است. در حالی که رژیم سوریه با حملات شیمیایی علیه مردم خود این پیمان ها را نقض کرده است.

نماینده آمریکا در کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل متحد همچنین گفت: امروز روز اندوهباری برای کنفرانس خلع سلاح است. این ضروری است که ایالات متحده بر جنایات رژیم دمشق تاکید کند. ما این کار را می کنیم و امیدواریم بقیه هم در این کنفرانس آن را انجام بدهند. مهم است که این رژیم را مسئول جنایت هایی که مرتکب شده بدانیم و ایالات متحده آمریکا ساکت نخواهد نشست.

کشورهای غربی رژیم بشار اسد را به حملات شیمیایی علیه معترضان و مخالفان خود متهم می کند.

در اردیبهشت ۱۳۹۶، حمله شیمیایی نیروهای اسد در شهر خان شیخون در استان ادلب که تحت کنترل گروه «تحریر الشام» از مخالفان اسد بود، دست کم یکصد نفر، شامل حدود ۱۱ کودک، کشته شدند. گزارش نهادهای بین المللی تاکید داشت که رژیم سوریه در این حمله دست داشته است.

همچنین در اردیبهشت امسال نیز یک حمله دیگر به شهر دوما در سوریه صورت گرفت که آمریکا و متحدانش می گویند ارتش اسد در آن دست داشته است. در این حمله نیز دست کم ۷۰ غیر نظامی که اکثر آنها زن و کودک بودند کشته شدند. با این که نیروهای حاضر و برخی کارشناسان گفته اند از گاز سارین و کلر در این حمله استفاده شده است، اما روسیه و ایران ادعای دست داشتن رژیم اسد در آن را رد کردند؛ با این حال مانع اعزام نیروهای مستقل تحقیق شدند.

در پی هر دو حمله، ایالات متحده حمله موشکی به مواضع منتسب به انجام حملات شیمیایی در سوریه انجام داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG