لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۵

ادامه واکنش ها به حمله شیمیایی سوریه؛ تیلرسون: ایران و روسیه بر اسد فشار بگذارند


وزیر خارجه آمریکا این حمله را ناشی از عملکرد اسد توأم با «بربریت خشونت بار و بی امان» خواند.
وزیر خارجه آمریکا این حمله را ناشی از عملکرد اسد توأم با «بربریت خشونت بار و بی امان» خواند.

در حالیکه روسیه و دولت اسد نقش خود را در حمله شیمیایی روز سه شنبه در سوریه تکذیب می کنند، مقام های کشورهای غربی می گویند دولت اسد مسئول این حمله است.

روز چهارشنبه ۱۶ فروردین، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا این حمله را ناشی از عملکرد اسد توأم با «بربریت خشونت بار و بی امان» خواند.

وی ضمن مسئول دانستن روسیه و ایران در عدم جلوگیری از اقدامات رهبر سوریه افزود: «ما بار دیگر از روسیه و ایران می خواهیم که نفوذشان بر رژیم سوریه را بکار بگیرند و تضمین کنند که این نوع حملۀ ناگوار هرگز اتفاق نیافتد.»

وزیر خارجۀ آمریکا تأکید کرد که «روسیه و ایران - به عنوان تضمین دهندگان خودخواندۀ آتش بس مورد مذاکره در آستانه - مسئولیّت اخلاقی بزرگی در آن موارد مرگ دارند.»

‎شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه به منظور رسیدگی به حملۀ شیمیایی به شهروندان غیر نظامی در شمال سوریه یک جلسۀ اضطراری تشکیل می دهد.

در حملۀ شیمیایی روز سه شنبه به خان شیخون در شمال سوریه یکصد نفر کشته و ۳۵۰ نفر مجروح شدند.

ناظران، تحلیلگران و دیپلماتها نیروهای وفادار به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، و متحدان وی را مسئول حمله شیمیایی میدانند.

واکنش اد رویس

اد رویس، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا می گوید تا رئیس جمهوری سوریه پاسخگوی آنچه در کشورش می گذرد، قرار نگیرد، امیدی به برقراری صلح واقعی نخواهد بود.

آقای رویس در بیانیه ای در خصوص حمله شیمیایی سه شنبه علیه شهری در ادلب صورت گرفته، گفته است: تنها این یک مورد نبوده، بلکه سومین حمله شیمیائی طی یک هفته بوده که به بشار اسد نسبت داده می شود.

ماه پیش، آقای رویس و الیوت انگل عضو دموکرات ارشد همان کمیته لایحه ای برای وضع تحریم علیه حامیان رژیم اسد، تشویق به مذاکره و حمایت از محاکمه مرتکبین جنایات جنگی را مجدداً در کمیته مطرح کرده بودند.

واکنش اتحادیه اروپا

همزمان اتحادیه اروپا نیز در واکنش به حمله شیمیایی در ادلب، دولت سوریه را مسئول اصلی حمله در خان‌شیخون دانست. این اتحادیه اعلام کرد رژیم اسد مسئول اصلی این حمله است.

پیشتر فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست بروکسل برای بازسازی سوریه، از رژیم اسد انتقاد کرده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG