لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۹

دیدبان تسلیحات شیمیایی: اسد ۴ماه پیش با گاز سارین به مخالفان حمله کرد


احمد اوزومجو، مدیرکل سازمان بین المللی منع تسلیحات شیمیائی
احمد اوزومجو، مدیرکل سازمان بین المللی منع تسلیحات شیمیائی

سازمان بین المللی منع تسلیحات شیمیائی استفاده از گاز سارین در حمله مرگبار به شمال سوریه را تائید کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سازمان منع سلاح‌های شیمیایی روز جمعه نهم تیر ماه طی گزارشی از تحقیقات این سازمان، استفاده از گاز عصبی سارین در حمله مرگبار پانزدهم فروردین در شمال سوریه را تأیید کرد.

سازمان بین المللی منع تسلیحات شیمیائی در بیانیه ای اعلام کرد تیم حقیقت‌یاب این سازمان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده است که در حمله مرگبار فروردین ماه به شهر خان شیخون در استان ادلب سوریه از گاز سارین استفاده شده است.

با این حال، در گزارش روز جمعه سازمان منع تسلیحات شیمیایی اشاره ای به اینکه چه شخص یا گروهی مسؤلیت این حمله شیمیایی را به عهده داشته نشده است، حمله ای که ۸۷ کشته بر جای گذاشته است.

احمد اوزومجو مدیرکل سازمان منع تسلیحات شیمیائی در بیانیه ای حمله به خان شیخون را به شدت محکوم کرد و استفاده از گاز سارین در این حمله را نقض کنوانسیون بین المللی منع جنگ‌افزارهای شیمیائی خواند.

آقای اوزومجو در بخشی از بیانیه اش گفت عاملان این حمله خوفناک باید در برابر جنایتی که مرتکب شده اند پاسخگو باشند.

نخست وزیر فرانسه روز جمعه طی بیانیه ای گفت «نتایج این گزارش غیر قابل تردید هستند» و از اعضای این سازمان خواست تا بر پایه این یافته ها دست به اقدامی جدی بزنkد.

در همین حال، روسیه که یکی از متحدان کلیدی رژیم اسد محسوب می شود، روز جمعه در واکنش به گزارش سازمان منع تسلیحات شیمیایی گفت یافته های این سازمان بر اساس «شواهدی مبهم» بنا شده است.

سازمان‌های اطلاعاتی غرب دولت بشار اسد را مسؤل حمله مرگبار خان شیخون و استفاده از گاز شیمیایی سارین خوانده اند. مقامات سوریه نیز بارها اتهامات مبنی بر استفاده از عوامل شیمیایی منع شده در جنگ را تکذیب کرده اند.

تحقیقات مشترک سازمان ملل متحد و سازمان منع تسلیحات شیمیائی اکنون بر پیدا کردن عوامل پشت این حمله شیمیایی متمرکز خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG