لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۰

کارشناسان سازمان ملل: دمشق مسئول حمله شیمیایی سوم در سال ۲۰۱۵ است


یک هیئت کارشناسی سازمان ملل متحد و سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی می‌گوید دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه مسئول سومین حمله شیمیایی است که در سال ۲۰۱۵ میلادی در استان ادلب گزارش شد.

این کارشناسان، در گزارشی که عصر جمعه به شورای امنیت ارسال شد، گفته‌اند شواهد و مدارک کافی برای تأیید استفاده از گاز کلر توسط نیروهای دولتی در بمباران روستای قُمیناس در تاریخ ۱۶ مارس ۲۰۱۵ وجود دارد.

در این گزارش همچنین گفته شده که برای شناسایی مسئولان دو حمله شیمیایی صورت گرفته در دو روستای دیگر استان ‌ادلب در ماه آوریل ۲۰۱۴ و ماه مارس ۲۰۱۵ هنوز مدارک کافی در اختیار ندارند.

سازمان ملل متحد تابستان گذشته در گزارشی از ارتش سوریه به عنوان مسئول احتمالی این دو حمله نام برده بود. با این حال دمشق استفاده از مواد شیمیایی در حملات خود علیه شورشیان و گروه‌های اسلامگرا را رد کرده است.

به دنبال حملات شیمیایی در مناطقی در حومه دمشق در سال ۲۰۱۳ رئیس جمهوری آمریکا ضمن سرزنش دولت بشار اسد، گفت آمریکا مسئول است که واکنش نشان دهد، اما تصمیم‌گیری را منوط به رای کنگره گذاشت.

روسیه سپس پیشنهاد کرد که دولت دمشق اقدام به پاکسازی و انهدام ذخایر شیمیایی خود کند؛ پیشنهادی که دولت بشار اسد آن را پذیرفت، و با اجرای آن از اقدام نظامی آمریکا در سوریه جلوگیری کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG