لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۷

واکنش هنرمندان ایرانی به روز جهانی زن؛ حمایت از زنان و جنبش آزادی‌خواهی ایرانیان


از راست: یاسمین طباطبایی، گلشیفته فراهانی و نازنین بنیادی
از راست: یاسمین طباطبایی، گلشیفته فراهانی و نازنین بنیادی

تعدادی از هنرمندان ایرانی با انتشار تصاویر و پیام‌های متنوع نوشتاری یا تصویری در شبکه‌های اجتماعی، فرا رسیدن هشتم مارس، روز جهانی زن را تبریک گفتند.

این هنرمندان با اشاره به مناسبت این رویداد جهانی، تلاش زنان ایرانی برای رسیدن به برابری و حقوق انسانی، از محور‌های اصلی جنبش «زن زندگی آزادی» در ایران را ستوند.

برخی نیز مانند نازنین بنیادی با شرکت در برنامه‌ها ‌و جلسات مختلف درباره رویدادهای کنونی و مبارزات زنان ایرانی توضیحاتی دادند.

به گزارش «آسوشیتدپرس، نازنین بنیادی، بازیگر و فعال حقوق بشر در حاشیه نشست روز زن «فوربز» در ابوظبی از جهانیان خواست تا از اعتراضات در ایران حمایت کنند و گفت آنها خواستار احقاق حقوق زنان و تغییرات سیاسی هستند.

خانم بنیادی گفت :«آمدن دختران ۱۲ ساله، دختران مدرسه‌ای‌ به خیابان‌ها برای اینکه بگویند جمهوری اسلامی را نمی‌خواهند بی‌سابقه بوده و شجاعت آنها به دیگران سرایت کرده است». او در ادامه افزود که «مستبدان از هیچ چیز بیش از یک زن آزاد و فعال سیاسی نمی‌هراسند.»

نازنین بنیادی سیاست‌های طالبان در افغانستان و جمهوری اسلامی ایران در قبال زنان را «آپارتاید جنسیتی» خواند و گفت: «ما باید از نظر قانونی این را به عنوان آپارتاید جنسیتی به رسمیت بشناسیم تا بتوانیم بر آن غلبه کنیم.»

نازنین بنیادی
نازنین بنیادی

در ادامه این مطلب مروری داریم بر تعدادی از این پیام‌های هنرمندان ایرانی برون‌مرزی که به مناسبت روز جهانی زن در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شده است.

گلشیفته فراهانی، بازیگر ساکن فرانسه، کلیپ انیمیشنی از «سرود آزادی» را به اشتراک گذاشت و روز جهانی زن را با پیام «زن زندگی آزادی» تبریک گفت.


حمید سعیدی، نوازنده و آهنگساز ساکن لس‌آنجلس، و برنده جایزه موسیقی گرمی نوشت :«درود بر زنان بی‌پروای سرزمین مادری که رهبری و شجاعت را به ما مردان ایرانی آموختند. هشتم مارس روز جهانی زن بر همگی مادران، همسران، و دختران جهان فرخنده باد.»


لیلی محسنی، خواننده و بازیگر در انگلیس با انتشار متن ترانه «نان و گل رز» از جیمز اوپنهایم، گفت :«شادا روز جهانی زن به خواهرانم، به بچه‌های ایران که برای نفس کشیدن هم باید بجنگند، چه برسد به نان و حقوق و زندگی بهتر !»


شبنم طلوعی، بازیگر و خواننده ساکن ایالت کالیفرنیا با انتشار دو عکس شخصی، یکی با حجاب و دیگری بی‌حجاب نوشت :«این عکس‌ها که هر دو در یک‌ سال و یکی در تهران و دیگری در پاریس گرفته شد، نمونه‌ای از زندگی دوگانه‌ای بود که حکومت اسلامی چهار دهه بهمون تحمیل کرده. روز جهانی زن در این سال پردرد، به دختران و زنان ایران مبارک باد، بدون این زنان و دختران جسور، جهان نمی‌دونست چقدر دختر ایران از تحمیل و تبعیض و اجبار منزجره.»


مری آپیک، بازیگر، کارگردان، و تهیه‌کننده ساکن لس‌آنجلس پوستری را به اشتراک گذاشت و گفت :«۸ مارچ بر همه زنان جهان، به ویژه زنان ایران‌زمین مبارک باد، زن زندگی آزادی.»


صبا مطلبی، نوازنده و استاد موسیقی ایرانی در ایالت کالیفرنیا که اخیرا همراه با گروه موسیقی «الجا» برنده جایزه گرمی شده است، به مناسبت روز جهانی زن یک پیام ویدئویی منتشر کرد. او ضمن تبریک این روز و با اشاره به اهمیت استفاده از فناوری در برابری جنسیتی که از سوی سازمان ملل متحد معرفی شده است، قطعه کوتاهی را اجرا کرد.


ماهور خواننده ایرانی ساکن نروژ بخشی از یکی از ترانه‌های مشهور خود را به اشتراک گذاشت و گفت :«با تمام قدرت زن را برقص... چرا که روزی خواهد رسید، نه خیلی دور، همین نزدیکی، که خواندن، رقصیدن، شادی، عشق، و آزادی در انتخاب پوشش، نه تنها برای زنان و دختران سرزمینم ممنوع و جرم نباشد، بلکه بیشترین نقش سازندگی کشور را آنها خواهند داشت.»


فرآواز، خواننده و کنشگر حقوق زنان نوشت :«زن بودن در این جهان یک کار طاقت فرساست ! روز زن باید یادآور این باشه که باید بجنگیم و زندگی رو برای زنان راحت‌تر و جهان رو جای امنی برای زنان کنیم، برای من، تو، ما، زن زندگی آزادی.»


یاسمین طباطبایی، بازیگر ایرانی ساکن آلمان با انتشار پیامی روز جهانی زن را تبریک گفت. او نوشت :«به زنان احترام بگذارید، به زندگی احترام بگذارید، با آزادی احترام بگذارید، و دنیا جای بهتری است، روز جهانی زن بر همه مبارک.»


سپیده رئیس‌سادات، خواننده و پژوهشگر موسیقی ضمن تبریک روز جهانی زن، گفت :«مردم ایران در انقلاب مهسا عمیقاً دریافتند و به دنیا نشان دادند که امر شخصی، سیاسی است. روز جهانی زن، تنها روز جنس زن‌ نیست. روز تمام مردم دادخواه است که دانستند رنج هزاران مادر داغدیده، صدها هزار زن آزادی‌خواه دربند، و میلیون‌ها زن قربانی خشونت خانگی و تمام دانش‌آموزان مسموم شده، درد همه ایران است و مفاهیم زن، زندگی، آزادی با زن پیوند خورده است.»


شکیلا، خواننده نوشت :«روز جهانی زن، روز اتحاد و همبستگی زنان در سراسر جهان علیه ستم جسمی و طبقاتی است. این روز بر زنان شجاع ایران فرخنده باد.»


سوزان روشن، خواننده با انتشار کلیپی از زنان تأثیر گذار ایرانی، گفت :«با احترام و عشق، روز زن را به زنان شجاع، مبارز، و برجسته کشورم ایران را تبریک می‌گویم. شما مادران و زنان آزادی‌خواه، با نفسی پرتوان و جایگاهی استوار، برای رسیدن به اهداف، و حق و حقوق خود، از هیچ دریغ نکرده ‌و نخواهید کرد.»


امید، خواننده روز جهانی زن را به تمام زنان دنیا «مخصوصاً زن‌های شجاع و دلاور سرزمین ایران که در این روزها باعث سربلندی و سرافرازی مردان ایران زمین شدند» تبریک گفت.


هلن، خواننده ساکن لس‌آنجلس این روز را به تمامی دختران، مادران، و زنان مبارز ایرانی تبریک گفت، زنانی که «ثابت کردند برای بازپس گرفتن تمام حق و حقوقی که سال‌ها پایمال شده، از جمهوری فاسد و جنایتکار اسلامی هراسی ندارند و قدرتمندتر از هنیشه بر طبل رسوایی این رژیم فاسد می‌زنند.»


نیکیتا، خواننده ساکن سوئد، با یک اجرای ویدئویی، روز جهانی زن را به زنان و دختران «فوق‌العاده» و «شگفت‌انگیز» سرزمین مادری تبدیل گفت و نوشت :«به خاطر قدرت و استقامتتان به شما درود می‌فرستم.»


فرامرز اصلانی نوشت :«روز جهانی زن بر همه بانوان جهان، بویژه بانوان دلیر و خستگی‌ناپذیر سرزمینم شادباشد.»


لیلی فروهر، خواننده ساکت ایالت کالیفرنیا نوشت :«در روز جهانی زن یاد زنان دلیر ایرانمان را که تجلی آزادگی، عشق، زندگی، و ایستادگی هستند، گرامی می‌داریم. زنانی که که سالهاست مورد ظلم و بی‌عدالتی قرار گرفتند، اما هرگز تسلیم نشدند و امروز دنیا را با شجاعتشان به تحسین واداشته‌اند. با اروزی آزادی برای تمام زنان سرزمینمان.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG