لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۳

شاهزاده رضا پهلوی: زنان ایران، گردآفریدهای زمانه به آزادی و شایستگی‌شان می‌ رسند


شاهزاده رضا پهلوی
شاهزاده رضا پهلوی

شاهزاده رضا پهلوی در آستانه روز جهانی زن در پیامی به زنان ایران، ابراز امیدواری کرد که به زودی در «ایران آزاد»، زنان «به همه آنچه شایسته آن هستند»، دست خواهند یافت.

در بخشی از پیام شاهزاده رضا پهلوی که در کانال تلگرامی او منتشر شده،‌ آمده: این نخستین روز جهانی زن پس از خیزش انقلابی ایرانیان در پاسخ به قتل مهسا است. در این انقلاب ملی، زنان ایرانی مشعل‌داران مبارزه با رژیمی بوده‌اند که از تاریک‌ترین دخمه‌های ارتجاع برآمده است.

وی با اشاره به انقلاب سال ۱۳۵۷ که آن را «فاجعه ۵۷» خطاب کرده، گفت: فاجعه ۵۷ زندگی چندین نسل از ایرانیان را دگرگون کرد و بزرگترین بازندگان آن، زنان ایرانی بودند. خمینی که ۱۵ سال پیش از آن بهمن شوم، مخالفت آشکارش با حقوق زنان را اعلام کرده بود، در فردای به قدرت رسیدن، فرخ‌رو پارساها را به دار کشید و به گلوله بست؛ تبعیض علیه زنان را قانونی، حجاب را اجباری، و زنان را به شهروندان درجه دو بدل کرد. امروز زنان ایرانی، گردآفریدهای زمانه، برای آزادی و آبادی ایران، برای احقاق حقوق از-دست-رفته، و دستیابی به حقوق برابر بپاخاسته‌اند. آنها در ایران آزاد فردا به همه آنچه شایسته آن هستند دست خواهند یافت.

شاهزاده رضا پهلوی با بیان تجربه شخصی خود گفت: نقطه ثقل زندگی من در این چهار دهه، سه نسل از زنان توانا، دانا، و مهربان میهنم بوده‌اند: مادرم، همسرم، و دخترانم. از آنها بسیار آموخته‌ام و بهترین‌ها را برای آن‌ها خواسته‌ام و می‌خواهم. تقاضای من از تک‌تک شما مردان سرزمینم این است که تا آن زمان که برابری حقوقی میان زنان و مردان را در قانون اساسی و قوانین جزایی و مدنی ایران بگنجانیم، بکوشید که برابری و احترام میان زن و مرد را در لحظه لحظه زندگی خود جاری سازید: از خانه و خانواده تا خیابان و محل کار.
وی در پایان گفت: یقین دارم که در کنار هم پیروز خواهیم شد و ایرانی آزاد و آباد را برای همه ایرانیان خواهیم ساخت.

از پنج ماه پیش که مهسا امینی بعد از بازداشت توسط گشت ارشاد جان باخت، در پنج گذشته، ایران شاهد اعتراضات گسترده‌ و بی سابقه‌ای علیه جمهوری اسلامی بود. معترضان خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی شدند و حتی این روزها که درباره مسمومیت و حملات شیمیایی به مدارس اعتراض می‌کنند، گروهی از مردم علیه خامنه‌ای و جمهوری اسلامی شعار می‌دهند.

XS
SM
MD
LG