لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۳

هشدار دبیرکل سازمان ملل در مورد تهدید، نقض و سوء استفاده از حقوق زنان در جهان


آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز دوشنبه در جلسه افتتاحیه کمیسیون وضعیت زنان سازمان ملل هشدار داد که حقوق زنان در سراسر جهان دچار «سوء استفاده، تهدید و نقض» است و برابری جنسیتی در مسیر کنونی، تا ۳۰۰ سال آینده محقق نخواهد شد.

به گزارش واشنگتن‌پست، آنتونیو گوترش، در این جلسه گفت: «پیشرفت‌های به‌دست آمده در طول دهه‌ها، در حال محو شدن است چرا که «پدرسالاری» در حال مقابله با آن است.»

دبیرکل سازمان ملل متحد، در سخنانش به افغانستان اشاره کرد و گفت که در این کشور «زنان و دختران از زندگی عمومی حذف شده‌اند.» او همچنین گفت که «حقوق جنسی و باروری زنان» در بسیاری از کشورها نقض شده است.

کمیسیون وضعیت زنان سازمان ملل، اصلی‌ترین نهاد جهانی سازمان ملل است که برای برابری جنسیتی مبارزه می‌کند.

این کمیسیون در طول جلسه دو هفته‌ای خود بر کاهش شکاف جنسیتی در فناوری و نوآوری تمرکز دارد.

دبیرکل سازمان ملل متحد زنان و دختران را در رقابت‌های فناوری عقب مانده خواند و افزود: «سه میلیارد نفر در جهان هنوز به اینترنت متصل نیستند که اکثریت آنها زنان و دختران در کشورهای در حال توسعه هستند و تنها ۱۹درصد زنان در کشورهای کمتر توسعه یافته، به اینترنت دسترسی دارند.»

به گفته گوترش در صنعت فناوری، تعداد مردان دو برابر زنان است و در بخش هوش مصنوعی رو به رشد، از هر پنج کارمند، تنها یک نفر زن است. او خواستار اقدام فوری برای برابر سازی قدرت بین مردان و زنان شد.

XS
SM
MD
LG