لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۳

جمعی از فعالان حقوق بشر خواستار رفع کامل تبعیض از زنان در ایران شدند


آرشیو
آرشیو

سیزده تن از زنان فعال در جنبش‌های کارگران، معلمان، بازنشستگان و کودکان کار، به مناسبت روز جهانی زن منشور مطالبات زنان ایران را ارائه کردند.

این منشور که به امضای زنانی چون یاسمن آریانی، منیره عربشاهی و پوران ناظمی رسیده بر لزوم تحقق خواسته‌هایی «پیشرو، مدرن و سکولار» که شایسته و حق زنان ایران با هر زبان و قومیت و پیشینه‌ای است تاکید دارد.

آزادی پوشش و لغو حجاب اجباری، لغو کامل تفکیک جنسیتی در همه سطوح جامعه،
جدایی دین از همه ارکان حکومت، لغو مذهب رسمی و آزادی اندیشه و بیان، لغو هرگونه قیمومیت بر زن، برابری بی قید و شرط زن و مرد در جامعه، تامین امنیت جنسی، جسمی و روانی زنان و ممنوعیت انجام تست بکارت و لغو قانون چند همسری و صیغه و حق سقط جنین در کنار ممنوعیت کودک همسری و ازدواج کودکان زیر ۱۸ سال از جمله مطالبات مطرح شده در این منشور است.

امضا کنندگان این منشور همچنین انقلاب «زن زندگی آزادی» را انقلابی برای زیر و رو کردن نظام و ساختار موجود و ریشه‌کن کردن سرکوب، تبعیض، ارتجاع و زن ستیزی دانستند و ضمن تاکید بر تداوم مبارزه تا پیروزی نهایی انقلاب اعلام کردند که «ما می‌خواهیم پیروزی این انقلاب به نابرابری در هر شکلی از آن، و نیز ستم و بردگی جنسی زن به هر شکلی و به دست هر نیرویی پایان دهد و رهایی زن از هر ارتجاعی را به ارمغان بیاورد.»

XS
SM
MD
LG