لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۳

بریتانیا در روز جهانی زن، ستاد «امر به معروف و نهی از منکر» جمهوری اسلامی را تحریم کرد


عکسی از ساختمان ستاد امر به معروف و نهی از منکر - تهران
عکسی از ساختمان ستاد امر به معروف و نهی از منکر - تهران

بریتانیا روز چهارشنبه از اعمال دور تازه ای از تحریم ها علیه «ناقضان جهانی حقوق زنان» در چند کشور از جمله ایران خبر داد.

به گزارش رویترز، این بسته تحریمی که همزمان با روز جهانی زن اعلام شده، شماری از افراد و نهادهای دخیل در نقض حقوق زنان در چهار کشور ایران، سودان جنوبی، سوریه و جمهوری آفریقای مرکزی را هدف قرار داد.

در بیانیه دولت بریتانیا که ساعتی بعد از گزارش رویترز منتشر شد، آمده یک نهاد دولتی جمهوری اسلامی و چهار فرد حقیقی، مشمول دور تازه تحریم‌های بریتانیا هستند.

در صدر این افراد و نهاد، نام ستاد حکومتی امر به معروف و نهی از منکر جمهوری اسلامی و دبیر آن محمدصالح هاشمی گلپایگانی قرار دارد. در بیانیه دولت بریتانیا آمده این نهاد بخاطر تحمیل قانون حجاب اجباری بر زنان ایرانی و پیشبرد حجاب با زور، مسئول خشونت علیه زنان است.

اشخاص و نهادهای قیدشده در این دور از تحریم ها، با ممنوعیت سفر و مسدود شدن دارایی ها در بریتانیا مواجه خواهند شد.

در پی بازداشت گسترده معترضان در ماههای گذشته در ایران، گزارش‌های متعددی از تجاوز و تعرض جنسی ماموران حکومت به زنان منتشر شده است.

شماری از رسانه های معتبر بین المللی نیز از جمله شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا، و روزنامه بریتانیایی گاردین در گزارش هایی تحقیقی بر شکنجه و تجاوز معترضان بازداشت شده از سوی نیروهای حکومتی تاکید کرده اند.

مقام های جمهوری اسلامی این گزارش ها رد کرده و آنها را ادعاهای بی اساس توصیف کرده اند.

گروهی از سناتورهای ایالات متحده از سازمان ملل خواستار تحقیقات درباره تجاوز به معترضان در زندان‌های ایران شدند. روز سه‌شنبه کاخ سفید از این پیشنهاد قانونگذاران آمریکایی استقبال کرد.

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا روز چهارشنبه ۱۷ اسفند، تحریم های تازه را پیامی شفاف در راستای پاسخگو کردن متجاوزان خشونت های جنسی نفرت انگیز توصیف کرد.

وزیر خارجه بریتانیا در این بیانیه با تاکید بر تشدید تلاش‌های کشورش برای حمایت از زنان و دختران افزود « ما از تمامی ابزار موجود برای ریشه کن کردن تبعیض های برجای مانده بهره خواهیم گرفت.»

بریتانیا روز دوشنبه اول اسفند، هشت مقام نظامی، قضایی و سیاسی جمهوری اسلامی را به دلیل نقض حقوق بشر و دست‌داشتن در سرکوب معترضان ایرانی به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده بود.

در دو روز گذشته علاوه بر بریتانیا، آمریکا و اتحادیه اروپا نیز تحریم‌هایی علیه مقامات جمهوری اسلامی، همزمان با روز جهانی زن اعلام کردند.

از پنج ماه پیش که مهسا امینی بعد از بازداشت توسط گشت ارشاد جان باخت، در پنج ماه گذشته، ایران شاهد اعتراضات گسترده‌ و بی سابقه‌ای علیه جمهوری اسلامی بود.

معترضان خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی شدند و حتی این روزها که درباره مسمومیت و حملات شیمیایی به مدارس اعتراض می‌کنند، گروهی از مردم علیه خامنه‌ای و جمهوری اسلامی شعار می‌دهند.

در اعتراضات ایران دست‌کم ششصدنفر کشته شدند که بیش از هفتاد نفر آنها کودکان و افراد زیر ۱۸ سال بودند.

XS
SM
MD
LG