لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۱

تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا در آستانه روز جهانی زن: نام زندان قرچک ورامین در فهرست تحریم


زندان قرچک استان تهران، یکی از زندان‌هایی که در اعتراضات اخیر تعدادی از زنان بازداشتی به آن منتقل شدند.
زندان قرچک استان تهران، یکی از زندان‌هایی که در اعتراضات اخیر تعدادی از زنان بازداشتی به آن منتقل شدند.

اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی شامل ۹ فرد و سه نهاد را اعلام کرد که نام زندان قرچک از ایران نیز در میان آنها است. این افراد و نهادها به خاطر نقش در نقض حقوق و آزارجنسی زنان در فهرست تحریم‌ها قرار گرفتند.

در بخشی از بیانیه اتحادیه اروپا نام زندان قرچک ورامین آمده و تاکید شده که قرچک یکی از زندان های «رژیم ایران» برای زنان است.

زندان قرچک در ۲۰ کیلومتری تهران و نزدیکی شهر ورامین قرار دارد. این زندان اختصاص به زندانیان زن دارد. در سالهای اخیر برخی زندانیان سرشناس سیاسی زن همچون نسرین ستوده در این زندان نگهداری شده‌اند.

بارها زندانیان سیاسی گفته‌اند که این زندان وضعیت بهداشتی بسیار بدی دارد. در حالیکه این زندان با هفت سوله حدود ششصد نفر ظرفیت دارد، بیش از دو هزار زندانی زن در آن نگهداری می‌شوند.

از زمان اعتراضات اخیر نیز برخی خبرنگاران و فعالان سیاسی از جمله نیلوفر حامدی و الهه محمدی در این زندان نگهداری می‌شوند.

در بیانیه اتحادیه اروپا، در کنار نام زندان قرچک، به زندانهایی در سوریه و میانمار اشاره شده است.

اداره پلیس مسکو، مقام‌های ارشد ارتش روسیه و فرماندهان شبه‌نظامیان در سودان جنوبی و معاون یکی از وزرا در میانمار سایر افراد و نهادهای تحریم‌شده هستند. همچنین در بین تحریم‌شدگان نام «ندا محمد ندیم» سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان و محمد خالد حنفی سرپرست وزارت امربه معروف و نهی از منکر حکومت طالبان هم دیده می‌شود.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره این تحریم‌ها گفت هدف اتحادیه اروپا اطمینان از این مساله است که مسئولان در قبال اقدامات خود نقض حقوق زنان و خشونت جنسی و جنسیتی علیه زنان مسئول و پاسخگو خواهند بود.

براساس بیانیه اتحادیه اروپا، دارایی این افراد و نهادها بلوکه و مسدود خواهد شد. آنها همچنین مشمول ممنوعیت سفر به اروپا خواهند بود.

XS
SM
MD
LG