لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۱

اشاره رئیس جمهوری آمریکا به اعتراضات زنان ایران در پیام به مناسبت روز جهانی زن


جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در پیام خود به مناسبت روز جهانی زن، از اعتراضات زنان ایران یاد کرد.

آقای بایدن در این بیانیه که در وبسایت کاخ سفید منتشر شد، گفت: علیرغم چندین دهه پیشرفت، در بسیاری از نقاط جهان، حقوق زنان و دختران هنوز مورد تهاجم قرار می‌گیرد و کل جوامع را عقب نگه می‌دارد.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره افغانستان و ایران گفت: ما این وضعیت را در افغانستان می بینیم، جایی که طالبان زنان و دختران را از رفتن به مدرسه و کار کردن منع می کند. ما این وضعیت را در ایران می بینیم؛ جایی که رژیم به طرز وحشیانه‌ای صدای زنانی که شجاعانه برای آزادی خود ایستادند را سرکوب می کند، و در مواجهه با تهاجم شرورانه و ناعادلانه روسیه به اوکراین، از جمله استفاده از تجاوز به عنف به عنوان سلاح جنگی، ما شاهد داستان‌های بی شماری از زنان هستیم که شجاعانه برای حقوق بشر و آزادی های اساسی همه اوکراینی‌ها می جنگند.

پیام جو بایدن به مناسبت روز ۸ مارس (۱۷ اسفند)‌ روز جهانی زن صادر شد.

از پنج ماه پیش که مهسا امینی بعد از بازداشت توسط گشت ارشاد جان باخت، در پنج ماه گذشته، ایران شاهد اعتراضات گسترده‌ و بی سابقه‌ای علیه جمهوری اسلامی بود.

معترضان خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی شدند و حتی این روزها که درباره مسمومیت و حملات شیمیایی به مدارس اعتراض می‌کنند، گروهی از مردم علیه خامنه‌ای و جمهوری اسلامی شعار می‌دهند.

در اعتراضات ایران دست‌کم ششصدنفر کشته شدند که بیش از هفتاد نفر آنها کودکان و افراد زیر ۱۸ سال بودند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG