لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۰

آنتونی بلینکن: تحریم‌های جدید واکنش آمریکا و متحدان به سرکوب وحشیانه در ایران است


آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در واکنش به تحریم فرمانده ارتش و برخی نهادهای جمهوری اسلامی از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا گفت این تحریم‌های جدید واکنش ایالات متحده و متحدان به سرکوب وحشیانه در ایران است.

بنا بر بیانیه وزارت خارجه آمریکا که چهارشنبه ۱۷ اسفند منتشر شد، آقای بلینکن گفت: امروز، در روز جهانی زن، آمریکا در هماهنگی با اتحادیه اروپا، بریتانیا و استرالیا، برای پاسخگو کردن رژیم ایران به خاطر نقض مداوم حقوق بشر اقدام می‌کند، به ویژه موارد نقض حقوق بشری که علیه زنان و دختران از جمله در دوره سرکوب وحشیانه اعتراضات پس از مرگ مهسا امینی صورت گرفته است.

وی افزود: ایالات متحده دو مقام ارشد امنیتی ناظر بر زندان‌های ایران، سه شرکت تامین‌کننده اقلام نیروی انتظامی، و روسای این شرکت‌ها و همچنین یک مقام عالی رتبه نظامی را تحریم می‌کند.

ساعاتی پیش، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اعلام کرد شماری از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی ایران را به دلیل نقض حقوق بشر در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

در بیانیه خزانه‌داری آمریکا آمده افراد و نهادهایی که روز چهارشنبه ۱۷ اسفند تحریم شدند، در چهار حوزه سرکوب معترضان، سانسور اینترنت، دور زدن تحریم‌ها و روسای زندانهای محل نگهداری معترضان فعال بوده‌اند.

نام فرمانده ارتش ایران، روسای دو زندان و همچنین یک فرمانده سپاه در فهرست این تحریم‌ها قرار دارند.

اسامی کامل افراد و نهادهای تحریم شده به این شرح است:‌

  • علی چهارمحالی، رئیس زندان البرز
  • داریوش بخشی، رئیس زندان ارومیه
  • شرکت ناجی پاس به دلیل تهیه ابزار سرکوب برای نیروهای سرکوبگر
  • رضا اصغریان مدیرعامل شرکت ناجی پاس،
  • شرکت ناجی پارس امین و مدیرعامل آن بهرام عبداللهی‌نژاد
  • شرکت انطباق‌گستر سپهر و مدیرعامل آن غلامرض رمضانیان ثانی
  • مهدی امیری مدیر دفتر کنترل سایبری دادستانی جمهوری اسلامی
  • سید عبدالرحیم موسوی، فرمانده ارتش جمهوری اسلامی ایران
  • حبیب شهسواری از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و رئیس قرارگاه شهدا در آذربایجان غربی

براساس بیانیه خزانه‌داری آمریکا، دارایی این افراد و نهادها بلوکه و مسدود خواهد شد. آنها همچنین مشمول ممنوعیت سفر به آمریکا خواهند بود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید تصمیم تحریم‌های جدید را در کنار متحدان آمریکا از جمله اتحادیه اروپا و بریتانیا گرفته و آمریکا در کنار زنان ایران که برای آزادی‌های بنیادین‌شان مبارزه می‌کنند، می‌ایستد.

پیشتر اتحادیه اروپا و بریتانیا نیز تحریم‌هایی علیه مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی اعلام کرده بودند.

XS
SM
MD
LG