لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۱

سینماگر جوان ایرانی خرس بلورین برلیناله را به خدانور لجه‌ای تقدیم کرد


 محمد ولی‌زادگان
محمد ولی‌زادگان

محمد ولی‌زادگان، سینماگر جوان ایرانی جایزه خود از جشنواره فیلم برلین را به خدانور لجه‌ای، از معترضان کشته‌شده در اعتراضات سراسری ایران در سیستان و بلوچستان تقدیم کرد.

او با فیلم کوتاه «من خود، من هم می‌رقصم» در بخش جوانان «نسل ۱۴ سال به بالا» موفق به دریافت جایزه خرس بلورین برلیناله شد.

این فیلم به موضوع ممنوعیت رقص زنان در ایران می‌پردازد و اکران آن در جشنواره با استقبال زیادی از سوی تماشاگران و منتقدین هنری همراه بود.

محمد ولی‌زادگان که به دلیل عدم صدور روادید موفق به سفر به آلمان و شرکت در مراسم اهدای جوایز نشده بود، پیامی را برای این رویداد سینمایی فرستاد که برای حاضران خوانده شد.

او این پیام را در حساب کاربری خود در اینستاگرام نیز به منتشر کرد که بارها از سوی کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد.


محمد ولی‌زادگان در پیام خود می‌گوید :«برای مادرم خواهرم، دختر نداشته‌ام، و زنان زیباروی میهنم، به نام زن زندگی آزادی.»

او در ادامه می‌افزاید: «این روزها هر وقت حرف از رقص و رقصیدن میشه، نه یاد کودکی و بابا کرم و رقص‌های مهمانی‌های خانوادگی می‌افتم، و نه نوجوانی و هیپ‌هاپ‌های خیابانی، نه به کلیپ‌های افسانه‌ای مایکل جکسون فکر می‌کنم، نه دیگه مارتا گراهام و رقص مدرنش برام اهمیت دارد، نه مرس کانینگ‌هام، نه حتی پینا بانوش دوست‌ داشتنی عزیزم.»

محمد ولی‌زادگان می‌گوید :«این روزها یاد خدانور می‌افتم، او زیباترین رقصنده معاصر جهان است، گویی که رقصیدن او نور خدا بود، تقدیم به خدانور لجعی.»


در وبسایت جشنواره فیلم برلین درباره فیلم «من خود، من هم می‌رقصم» نوشته شده است: «با روانی ریتمیک، بدن صبا به سمت موسیقی حرکت می‌کند. رقص چیزی است که او‌ برای آن زندگی می‌کند، خود را ابراز می‌کند، با این حال در کشور خود آزاد نیست که برقصد.»

در فیلمی که رقص مرز میان سبک‌های مستند و داستانی است، پرتره‌ای متحرک از نسل جوان ایران ظاهر می‌شود که با قواعد سختگیرانه جمهوری اسلامی محصور شده‌اند.

در ادامه گفته می‌شود که صبا، شخصت فیلم در اقدامی شاعرانه سرکشی می‌کند، و مرزهای میان داستان و واقعیت از بین می‌رود.»

فیلم کوتاه «من خود، من هم می‌رقصم»
فیلم کوتاه «من خود، من هم می‌رقصم»

محمد ولی‌زادگان در سال ۱۳۶۵ در تهران متولد شد. او دانش‌آموخته کارشناسی ارشد کارگردانی تأتر از دانشکده هنر و معماری است، و به‌عنوان بازیگر، رقصنده، و فیلمساز فعالیت می‌کند.

او در نقش جواد در فیلم «شیطان وجود ندارد» به کارگردانی محمد رسول‌اف بازی کرد که در بخش اصلی رقابتی جشنواره برلین در سال ۲۰۲۰ اکران شد و جایزه خرس طلایی را دریافت کرد.

«من خود، من هم می‌رقصم»، نخستین تجربه این هنرمند در مقام کارگردانی است.

جشنواره فیلم برلین در شرایطی برگزار می‌شود که مدیران آن اعلام کردند هیئت‌های سینمایی، شرکت‌ها، و روزنامه‌نگارانی که برای رسانه‌هایی با روابط مستقیم با حکومت‌های روسیه ‌و جمهوری اسلامی ایران کار می‌کنند، در برلیناله شناخته نخواهند شد.

این محدودیت درباره ایران با سرکوب خشونت‌آمیز معترضان ایرانی توسط جمهوری اسلامی ارتباط مستقیمی دارد. به همین مناسبت برنامه‌های مختلفی در اعتراض به رفتار سرکوبگرانه حکومت ایران در جشنواره فیلم برلین برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG