لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۴

کارگردانی مشترک زر امیرابراهیمی و یک سینماگر اسرائیلی؛ فیلمی درباره یک جودوکار ایرانی


زر امیرابراهیمی
زر امیرابراهیمی

زر امیرابراهیمی و گای ناتیو، سینماگران ایرانی و اسرائیلی، فیلم جدیدی را به طور مشترک کارگردانی کردند.

این نخستین بار است که هنرمندان ایرانی و اسرائیلی در چارچوب یک پروژه سینمایی در مقام کارگردانی با یکدیگر همکاری می‌کنند. آنها فیلم‌نامه را نیز همراه با الهام عرفانی نگاشته‌اند.

خبر تولید فیلم «جودوی بی‌عنوان» (به انگلیسی: Untitled Judo) که تمرکز اصلی آن بر رفتارهای حکومت ایران است، در شرایطی اعلام می‌شود که جمهوری اسلامی هرگونه تماس با اسرائیلی‌ها را جرم می‌داند و خشونت علیه زنان ایرانی را تشدید کرده است.

این پروژه سینمایی در مرحله پساتولید قرار دارد و از طریق شرکت «وِست اِند» که دارنده حق پخش جهانی است در بازار فیلم اروپا در جشنواره برلین عرضه خواهد شد.

داستان درباره لیلا، یک قهرمان زن جودوی ایرانی با بازی آرین مندی است که همراه با مربی خود مریم با هنرنمایی زر امیرابراهیمی، در مسابقات قهرمانی جهان شرکت دارند. لیلا در شرایطی که یکی از شانس‌های دریافت مدال طلا محسوب می‌شود، دستوری را از تهران دریافت می‌کند که نباید با رقیب اسرائیلی خود مبارزه کند.

این ورزشکار ایرانی باید به دروغ به مسئولان فدراسیون جهانی جودو بگوید که مصدوم است تا با قهرمان اسرائیلی مواجه نشود، تصمیمی که می‌تواند سرنوشت زندگی او را تغییر دهد.


بخش اصلی ماجراهای این اثر هیجان‌انگیز سیاسی، شک و تردیدهای لیلا و مریم و انتخاب آنها است. آنها نگران امنیت خانواده‌های خود در ایران نیز هستند؛ خانواده‌هایی که توسط جمهوری اسلامی تهدید شده‌اند.

جیمی ری نیومن، نادین مارشال، و مهدی بجستانی از جمله بازیگران دیگر فیلم هستند.

به گفته زر امیر ابراهیمی، داستان این فیلم ماجرای بسیاری از ورزشکاران ایرانی است که فرصت‌های زندگی خود را از دست داده‌اند، و گاهی به دلیل تضادها میان نظام‌ها و دولت‌ها مجبور به ترک سرزمین و عزیزان خود شدند.

او ابراز امیدواری می‌کند که این همکاری هنری و سینمایی ادای احترامی به این ورزشکاران، و اثری فراتر از «دیوانگی‌های نفرت کور و تخریب متقابل» باشد.

زر امیر ابراهیمی
زر امیر ابراهیمی

گای ناتیو ضمن ابراز خرسندی از همکاری با زر امیرابراهیمی، آرین مندی، و الهام عرفانی، زنده کردن سینمایی این اثر را افتخار بزرگی توصیف کرد.

او در ادامه افزود که «جودوی بی‌عنوان» فراتر از یک فیلم است، ‌و در شرایطی که هزاران انسان بی‌گناه ایرانی جان خود را برای آزادی هزینه می‌کنند، بیانیه‌‌ای خلاقانه برای جهان محسوب می‌شود.

به گفته الهام عرفانی، نویسنده فیلمنامه، او به‌عنوان یک زن ایرانی که خفقان زندگی در ایران را تجربه کرده است و درک عمیقی از مشکلات آن‌جا دارد، می‌خواست تا چالش‌های زندگی پیش روی زنان ایران را برجسته کند.

او در ادامه می‌افزاید که «بسیاری از ما مجبور شده‌اند تا خانه‌ و عزیزان خود را در جستجوی آزادی و آرامش ترک کنیم. این فیلم علی‌رغم دوری از یکدیگر به ما یادآوری می‌کند در اتحاد و مقاومت، قدرت وجود دارد.»

خبر تولید فیلم به دلایل موضوع خاص و نگرانی‌های امنیتی رسانه‌ای نشده بود. هنوز زمان اکران «جودوی بی‌عنوان» اعلام نشده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG