لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۶

شعار «زن زندگی آزادی» روی فرش قرمز جشنواره برلین؛ صدای معترضان ایرانی جهانی‌تر شد


مراسم فرش قرمز ‌و افتتاحیه جشنواره فیلم
مراسم فرش قرمز ‌و افتتاحیه جشنواره فیلم

مراسم فرش قرمز ‌و افتتاحیه هفتادوسومین جشنواره فیلم برلین پنجشنبه ۲۷ بهمن برگزار شد.

یکی از نکات جالب این مراسم حضور تعدادی از فعالان محیط زیست و کنشگران حقوق زنان بود که مورد توجه حاضران و رسانه‌های خبری قرار گرفت.

زهرا امیر ابراهیمی، ملیکا فروتن، و یاسمین طباطبایی بازیگران ایرانی در حمایت از جنبش آزادی‌خواهی ایران پارچه بزرگی را با شعار «زن زندگی آزادی» در دست داشتند.

این شعار به یه زبان انگلیس، فارسی، و کردی نوشته شده بود که اشاره مستقیمی به کشته شدن مهسا امینی در بازداشت پلیس امنیت اخلاقی جمهوری اسلامی ایران بود. مرگ مهسا امنیتی در شهریور ماه باعث اعتراضات سراسری در ایران شد که هنوز در بسیاری از نقاط کشور ادامه دارد.

این سه بازیگر ایرانی در ماه‌های اخیر فعالانه از زنان و دختران ایرانی حمایت کرده‌اند؛ زنان و دخترانی که به دنبال حقوق انسانی خود هستند و در مقابل سرکوب خشونت‌آمیز جمهوری اسلامی مقاومت می‌کنند.

مراسم فرش قرمز ‌و افتتاحیه جشنواره فیلم
مراسم فرش قرمز ‌و افتتاحیه جشنواره فیلم

در برنامه افتتاحیه جشنواره، گلشیفته فراهانی که یکی از اعضای هیئت داوران است به شدت از حکومت ایران انتقاد کرد.

این بازیگر سرشناس گفت گفت که رویدادهای کنونی ایران «اعتراض» نیست و به عقیده او این یک «انقلاب» است.

گلشیفته فراهانی در ادامه افزود: «این رژیم دروغ می‌گوید، اعدام می‌کند، و مردم بیگناه را به زندان می‌اندازد، هنرمندان، روزنامه‌نگاران، اکنون زندان‌های ایران مملو از مردم بیگناه است.»

او در سخنان خود خواستار حمایت جامعه جهانی از زنان و مردان ایرانی شد که با مبارزه خود این رژیم سرکوبگر را سرنگون خواهند کرد.

گلشیفته فراهانی
گلشیفته فراهانی

او در نشست خبری افتتاحیه جشنواره فیلم برلین نیز حکومت ایران را «دیکتاتوری» توصیف کرده بود.

جشنواره فیلم برلین در شرایطی برگزار می‌شود که مدیران آن اعلام کردند هیئت‌های سینمایی، شرکت‌ها، و روزنامه‌نگارانی که برای رسانه‌هایی با روابط مستقیم با حکومت‌های روسیه ‌و جمهوری اسلامی ایران کار می‌کنند، در برلیناله شناخته نخواهند شد.

این محدودیت درباره ایران با سرکوب خشونت‌آمیز معترضان ایرانی توسط جمهوری اسلامی ارتباط مستقیمی دارد.

جشنواره فیلم برلین پنجشنبه با نمایش فیلم «او به سراغ من آمد» ساخته ربکا میلر افتتاح شد. این اثر با هنرنمایی پیتر دینکلیچ، ماریسا تومی، جوآنا کولیگ، برایان دارسی جیمز، و آن هاتاوی از فیلم‌‌های مطرح این دوره است و اکثر این هنرمندان در مراسم افتتاحیه شرکت داشتند.

تعدادی از فعالان محیط زیست برای آگاهی‌رسانی درباره خطرات اقلیمی خود را به فرش قرمز جشنواره چسبانده بودند و مسئولان را دچار مشکلاتی کردند، ولی در برنامه‌های افتتاحیه اخلالی ایجاد نشد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG