لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۲

روز جهانی زن؛ زنان در چند شهر ایران با شعار «زن زندگی آزادی» تجمع کردند


تجمع زنان در ۸ مارس (۱۷ اسفند) در تهران
تجمع زنان در ۸ مارس (۱۷ اسفند) در تهران

هم‌زمان با «۸ مارس»، روز جهانی زن، تصاویر رسیده به صدای آمریکا و انتشار یافته در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که گروهی از زنان چند شهر ایران از جمله تهران، سنندج و کامیاران تجمع کردند.

بنا بر گزارش‌های تصویری در روز چهارشنبه ۱۷ اسفند، گروهی از زنان با در دست داشتن پلاکاردهایی که موارد نقض حقوق بشر و حقوق زنان در ایران را یادآوری می‌کرد، در تهران تجمع و راهپیمایی کردند.

بر روی برخی از این پلاکاردها شعارهایی از جمله «کودک‌همسری مصداق تجاوز به کودکان است»، «ما زنان اعدام را قتل حکومتی می‌دانیم»، «زن زندگی آزادی یعنی زن مالک واقعی بدن خود است»، «۸ مارس، عصیان علیه زن‌ستیزی است»، «حفظ محیط زیست، حفظ زندگی است» دیده می‌شود.

در ویديویی که از راهپیمایی این زنان در تهران منتشر شده، آنها شعار «آزادی آزادی آزادی» می‌دهند.

شماری از زنان نیز سرود «برابری» را که یکی از سرودهای جنبش زنان در ایران است، اجرا کردند.

اجرای «سرود برابری» توسط جمعی از زنان در روز جهانی زن – تهران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:53 0:00

همچنین حساب توییتری «کولبرنیوز» گزارش داده که شماری از زنان هم‌زمان با ۸ مارس خیابان‌های «پهلوی، ولیعهد، بازار عراقی‌ها، جلو هاجرخاتون، خیابان دفتر فنی، و اردلان» در سنندج را «گلباران» کردند و با اهدای گل به زنان همراه با «توزیع قطعنامه‌ای» به این مناسبت، روز جهانی زن را گرامی داشتند.

یک ویدئو نیز نشان می‌دهد چند زن و دختر بر فراز کوه آبیدر رفته و شعار «ژن ژیان آزادی» می‌دهند.

این تجمع‌ها در روز جهانی زن در حالی برگزار می‌شود که از آغاز اعتراضات سراسری ایران با شعار محوری «زن زندگی آزادی» بیش از ۱۷۰ روز می‌گذرد.

وزارت خارجه ‎آمریکا اعلام کرده است هم‌زمان با روز جهانی ‎زن، جایزه «زنان شجاع بین‌المللی» را به شماری از زنان کشورهای مختلف و از جمله «‎زنان و ‎دختران ‎معترض ایران» اهدا می‌کند. (پخش زنده این مراسم را از صدای آمریکا دنبال کنید)

XS
SM
MD
LG