لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۴

پیام نرگس محمدی از زندان به مناسبت روز زن؛ خواهان ایجاد نظم و سیستمی برای تحقق آزادی، برابری و دموکراسی هستیم


نرگس محمدی
نرگس محمدی

نرگس محمدی فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی در پیامی به مناسبت روز زن که نسخه‌ای از آن به صدای آمریکا ارسال شده، بر اراده و باور مردم برای پایان بخشیدن به حیات جمهوری اسلامی و نظم و نگرشی که زندگی انسان و حیات واقعی زنده و پویای جامعه را به اضمحلال و فروپاشی رسانده تاکید کرد.

خانم محمدی در این پیام می‌نویسد:« این پیام را از مکانی می‌نویسم که در طول سالها مبارزه، هزاران زن آرمانخواه، باور داشته و دارند که «بعضی چیزها ارزش رنج کشیدن دارند.» ( یان یاتوچکا).»

در ادامه این پیام مکتوب آمده است: «بدیهی است که اعلام گذار مردم ایران از نظام جمهوری اسلامی بر همین اساس صورت می گیرد. من سرسختانه بر این باورم که اراده و باور مردم برای پایان بخشیدن به حیات جمهوری اسلامی، پایان بخشیدن به نظم و سیستم و نگرشی است که زندگی انسان و حیات واقعی زنده و پویای جامعه را به اضمحلال و فروپاشی رسانده است. بر همین اساس ما خواهان ایجاد نظم و سیستمی برای تحقق آزادی، برابری و دموکراسی هستیم.»

این مدافع حقوق بشر می‌افزاید: «ما باور داریم که تحقق آزادی و برابری ، ارزش دارد که رنج و محرومیت بکشیم. شعار فمنیست ها که امر شخصی، سیاسی است، در امروز ایران تبلور یافته و به بار نشسته است. رنج و شرایط زیست ما در خانه، اتاق خواب، محل کار، محل تحصیل و حضور در خیابان ، در دایره کم شعاع و با مرکزیت یک فرد ، باز نماند و محرک ما برای فرا رفتن از خود و برای خود شد. در تداوم چنین نگرش و فرایندی است که جنبش "زن، زندگی، آزادی" جهان را تحت الشعاع قرار داده است.»

خانم نرگس محمدی در ادامه این پیام که در صفحه اینستاگرام منتسب به او نیز منتشر شده نوشت: « ما با اصرار بر «زیست واقعی انسان» در مقام و شان یک زن و یک‌ مادر، گرچه دهه‌ها در مقابل سلطه طلبی و اقتدارگرایی حکومتی زن‌ستیز و جامعه ای مرد‌سالار رنج ها کشیدیم و مبارزه کردیم، اما امروز قدرت سیاسی عظیمی را رقم زده ایم که ساختارهای قدرت استبدادی را سست و بی رمق کرده و شکل پیشرو و رادیکال و تعیین کننده ای را در سیاست های ستیز و جنبش های اعتراضی و اجتماعی خلق کرده است.»

به گفته خانم محمدی، شکل گیری و تداوم مبارزه بسیاری از زنان علیه حکومت، نه بر اساس تضاد و دشمنی گروه‌های مخالف هم ، بلکه به واقع بر اساس نگرش زیستی است. نگرشی که به باور نرگس محمدی، مبتنی بر پرهیز و مبارزه با خشونت و تبعیض و سلطه‌طلبی و در راستای تحقق حقوق انسانی است. حقوقی که اگر تحقق نیابد سرانجام با جهانی عاری از صلح، انسانیت و عشق مواجه خواهیم شد.

این فعال سیاسی و مدافع حقوق بشر در ادامه می‌افزاید: «مرگ مهسا بیان واقعیت و تصویر روشنی از چرایی ستیز ما با حکومت دینی استبدادی است. مرگ مهسا و عملکرد حکومت پس از جنبش انقلابی « زن، زندگی ، آزادی» نشان داد که بین حکومت و زنان در ایران شکافی عمیق و گسترده وجود دارد که هیچ نیروی سیاسی و جنبش اجتماعی نمیتواند بر آن پلی بزند و بنیادی ترین رویارویی حکومت و زنان در مداری بالاتر از مدار سیاست است.»


به باور نرگس محمدی، توان و قابلیت سیاسی جنبش انقلابی «زن ، زندگی ، آزادی» ایجاد تغییر و تحولاتی عمیق و اساسی، یا به عبارتی انقلابی «زندگی بنیاد» است که هایدگر از آن سخن می گوید.

او تصریح کرد: « این انقلاب، انقلابی زنانه است که پس زمینه، بستر و حتی منشا شکل‌گیری و هویت یابی و عمومی شدن آن، «زندگی انسان» به معنای واقعی است.

خانم نرگس محمدی در ادامه این پیام تاکید کرد: «جنبش انقلابی « زن ، زندگی ، آزادی» تصویر واضح و پاسخ روشنی است به ۱- ضرورت ۲- چگونگی ۳- هدف از گذار از جمهوری اسلامی به دموکراسی است. نقش زنان در این گذار بس تعیین کننده است. ضروری است هر زنی و هر مادری در هر مکانی از ایران، برای گذار مسالمت آمیز از نظام استبدادی دینی زن ستیز به نظامی پایبند به تحقق « زندگی انسانی» و برخوردار از حقوق بشر گامی پیش نهد.»

این فعال سیاسی و مدافع حقوق بشر در پایان این پیام می‌نویسد: «به عنوان یک فعال حقوق بشر و حقوق زنان، با تبریک روز جهانی زن به تمام آزادیخواهان و برابری‌طلبان جهان، زنان و مردان سرزمینم ، زنان زندانی و مادران دادخواه و زنان مبارز، از زنان سرافراز سرزمینم می خواهم روز ۸ مارس، خیابانها را با تمام نمادها و نشانه های زنانه و مادرانه‌تان، با شکوه و سر زندگی تسخیر کنید. از دختران و پسران کشورم می خواهم با شور و سرخوشی و عشق و ایمان به پیروزی و با احترام به تفکر و عقیده یکدیگر، با هدف ایجاد همدلی و همبستگی در تمام محلات دختران محلات را تشکیل و از یکدیگر حمایت کنید با برابرخواهان حقوقی و مدنی همکاری کنید.در هر نهادی با ایجاد جمع از حقوق برابر زنان در آن نهاد حمایت کنید.دل و جانم با جانهای شوریده و شیدای آزادی و برابری در جای جای سرزمینم همراه است. بازوانتان پر توان، گام هایتان استوار و سرودتان جاودان باد. نرگس محمدی اوین»

XS
SM
MD
LG