لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۳

وزارت خارجه آمریکا به «زنان و دختران معترض ایران» جایزه شجاعت اهدا می‌کند


اعتراضات پس از مرگ مهسا امینی. آرشیو
اعتراضات پس از مرگ مهسا امینی. آرشیو

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد چهارشنبه این هفته و هم‌زمان با روز جهانی زن، جایزه «زنان شجاع بین‌المللی» را به شماری از زنان کشورهای مختلف و از جمله «زنان و دختران معترض ایران» اهدا می‌کند.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا، جایزه گروهی افتخاری مادلین آلبرایت به طور جمعی به «زنان و دختران معترض ایران» داده می‌شود.

وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید در روز چهارشنبه ۸ مارس آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، و جیل بایدن، بانوی اول آمریکا، میزبان مراسم سالانه اعطای جوایز بین المللی زنان شجاع در کاخ سفید خواهند بود.

وزارت امورخارجه آمریکا در بخش مربوط به ایران نوشته است: «مرگ مهسا (ژینا) امینی» در بازداشت گشت ارشاد باعث برانگیخته شدن «ماه‌ها اعتراضات مردمی و تحت رهبری زنان در سراسر ۳۱ استان ایران» شد.

وزارت امورخارجه آمریکا می‌گوید خشونت‌های «تحت حمایت» جمهوری اسلامی علیه زنان در ایران «سابقه طولانی دارد، اما قتل وحشیانه امینی روی جامعه ایران اثر گذاشت و جنبش اعتراضی را برانگیخت. در روزهای پس از مرگ امینی، زنان و دختران ایرانی به خیابان ها آمدند و روسری های خود را برداشتند و سوزاندند و موهای خود را کوتاه کردند. شجاعت و سرپیچی آنها موجی از دیگران - از جمله مردان و پسران - را برانگیخت تا دسته جمعی به آنها بپیوندند.»

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید: «دانش آموزان دختر نیز به جنبش پیوستند. شبکه‌های اجتماعی به سرعت پر از تصاویر دختران جوانی شد که در کلاس‌های درس خود اعتراض‌ می کردند و در مقابل مدیران مدرسه که سعی داشتند جلوی آنها را بگیرند ایستادند. علیرغم واکنش وحشیانه‌ای که در پی آن صدها معترض مسالمت آمیز از جمله حدود ۷۰ کودک کشته شدند، زنان و دختران ایران همچنان ادامه دادند.»

به گفته گروه‌های حقوق بشری، بیش از ۵۰۰ نفر از مردم در جریان سرکوب اعتراضات از سوی ماموران جمهوری اسلامی کشته شدند.

شمار دیگری از دریافت‌کنندگان جایزه بین المللی زنان شجاع ۲۰۲۳ وزارت امورخارجه آمریکا زنانی از کشورهای ازبکستان، افغانستان، مغولستان، لهستان، قزاستان، آرژانتین، جمهوری آفریقای مرکزی، اردن، کاستاریکا، اتیوپی، مالزی، و اوکراین هستند.

برگزیدگان دریافت این جایزه، به دلیل اقداماتشان در حوزه‌های حقوق بشری، برابری جنسیتی، توان‌بخشی به زنان و دختران، و همچنین نشان دادن شجاعتی فوق‌العاده علیرغم قبول مخاطرات شخصی، انتخاب شده‌اند.

XS
SM
MD
LG