لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۳

ریمیکس ترانه «برای» شروین؛ هومان ریاض: سبک موسیقی انقلابی را انتخاب کردیم


هومان ریاض
هومان ریاض

هومان ریاض، تهیه‌کننده موسیقی و دی‌جی ایرانی آلمانی با استفاده از ترانه «برای» شروین حاجی‌پور، مجموعه‌‌ آهنگ‌هایی از نسخه‌های ریمیکس الکترونیکی این اثر ارائه کرده است.

این بسته ریمیکس شامل ۶ آهنگ است که توسط دی‌جی‌های مختلف ساخته شده است، و از طریق شرکت موسیقی هومان ریاض در دسترس علاقمندان قرار می‌گیرد. تمامی عواید حاصل از این پروژه به یک سازمان غیرانتفاعی در لس‌آنجلس اهدا خواهد شد.

هومان ریاض نخستین آهنگ این مجموعه ریمیکس را ساخته است، اثری که با توجه به سال‌ها تجربه او در تولید موسیقی رقصی، ‌و بهره‌گیری از درام و ریتم ترنس شکل گرفته است.


هومان ریاض، کلمات تأثیرگذار و تکان‌دهنده ترانه شروین حاجی‌پور را به شیوه متفاوتی عرضه می‌کند. او ضمن حفظ پیام غم، اندوه، و امید این اثر، آن را با حال و هوایی شاد و پرانرژی ترکیب می‌کند که در لحظاتی با صدای شروین حاجی‌پور و افکت‌های خاصی همراه است.

ریمیکس‌های بعدی که ساخته دی‌جی‌های دیگر است، از ۳ فوریه تا ۳ مارس در روزهای جمعه منتشر می‌شود. این نسخه‌ها در سبک‌های متفاوتی ریمیکس شده‌اند تا پیام «برای» و معترضان ایرانی را به گوش طرفداران بیشتری از موسیقی الکترونیکی در جهان برساند.

هومان ریاض در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا درباره این پروژه موسیقایی توضیح داد.

. در ابتدا خود را معرفی کنید، در آلمان به چه کاری مشغول هستید ؟

هومان ریاض هستم، یک ایرانی آلمانی که از مادر و پدری ایرانی در آلمان متولد شدم. تهیه‌کننده موسیقی و دی‌جی سبک «تکنو ملودیک» هستم، علاوه بر این، برگزاری جشنواره‌ها، دعوت از هنرمندان، و مدیریت آنها را نیز بر عهده دارم، و به افراد مختلفی که در صنعت موسیقی فعال هستند، مشاوره می‌دهم.


. چرا تصمیم گرفتید تا چنین پروژه‌ای را آغاز کنید، چه دلایلی داشتید ؟

پس از شرکت پدر و مادرم در تظاهرات مختلفی که در آلمان و سایر نقاط اروپا به خاطر ایران برگزار شد، تصمیم گرفتم این پروژه را آغاز کنم. فکر کردم باید به هر طریقی که می‌توانم کاری انجام دهم و از تخصصی که دارم برای رساندن صدای معترضان استفاده کنم.

تخصص من موسیقی است، پس همراه با جشنواره موسیقی «اگزیت» که خانه دوم من است و نقش مهمی در شکل‌گیری این پروژه دارد، کار را شروع کردیم.

با هنرمندانی از سبک‌های مختلف موسیقی الکترونیکی تماس گرفتیم و از آنها خواستیم تا این آهنگ را به سلیقه خود ریمیکس کنند تا توسط افراد بیشتری در صنعت موسیقی رقصی ما شنیده شود. هدف ما آگاهی‌رسانی درباره وضعیت ایران است، و همچنین روحیه دادن به ایرانی‌ها تا ببینند که این آهنگ‌ها در اروپا شنیده می‌شود و ما آنها را فراموش نکردیم.

هومان ریاض
هومان ریاض

. درباره جزئیات این پروژه توضیح دهید، هنرمندان را چگونه انتخاب کردید ؟

باید بگویم که این پروژه کاملاً غیرانتفاعی است و ما تمام درآمد آن را به بنیاد «برای زن زندگی آزادی» در لس‌آنجلس اهدا خواهیم کرد تا صرف حمایت از مردم ایران شود.

تمامی هنرمندانی که در این پروژه با ما هستند، ارتباط ویژه‌ای با ایران و ایرانیان دارند، به آنها اعتماد دارم و کارشان را می‌شناسم، می‌دانم که می‌توانند در آگاهی‌رسانی در نقاط مختلف تأثیرگذار باشند.

. برخی از ایرانی‌ها معتقدند که ریمیکس کردن ترانه «برای» شروین حاجی‌پور کار صحیحی نیست و این یک آهنگ رقصی نیست، نظر شما چیست ؟

کاملا آگاه هستم که برخی از ایرانی‌ها معتقدند که این یک آهنگ رقصی نیست، و نباید برای رقصیدن ریمیکس شود. اما باید توجه داشت که ما یک سبک موسیقی انقلابی را انتخاب کردیم، موسیقی تکنو، انقلابی است، رقص نوعی تظاهرات و اعتراض است، و به ما امکان می‌دهد تا درک بهتری داشته باشیم.

من باور دارم که بزودی همه ما با این آهنگ‌ها و آهنگ‌های بسیار دیگری در ایران خواهیم رقصید و به نظرم بهترین مکان برای رقص ما میدان آزادی خواهد بود.

. آهنگی را که ساختید در جایی اجرا شده است، واکنش‌ها چطور بود ؟

نسخه ریمیکسی که من از آهنگ «برای» ساختم را اخیراً در یک برنامه اجرا کردم، راستش اصلاً انتظار نداشتم که تا این حد مورد توجه قرار بگیرد، حتی از فکر کردن به آن هم هیجان‌زده می‌شوم.

تصور کنید آهنگی را ریمیکس کردید و انتظار ندارید که حاضرین معنی آن را بفهمند، ولی ناگهان متوجه می‌شوید که تعداد زیادی ایرانی در محل هستند، ترانه را می‌خوانند، فریاد می‌زنند، اشک می‌ریزند و کاملا آن را حس می‌کنند، حتما این آهنگ را در برنامه‌های بعدی خود نیز اجرا، و پیام آن را منتقل خواهم کرد.

. بسیاری از خواننده‌ها، یا بازیگران حامی معترضان ایرانی توسط حکومت بازداشت شده یا تحت فشار قرار دارند، به‌عنوان یک هنرمند پیامی برای آنها دارید ؟

پیام من به‌عنوان یک هنرمند ایرانی آلمانی نه فقط برای هنرمندان ایرانی بلکه برای همه جهان است. هنر نوعی اکتیویسم یا کنشگری است، هنر، هم در تاریک‌ترین و هم در شادترین مکان‌ها شکل می‌گیرد، اما جالب است که زیباترین هنر از تاریک‌ترین زمان‌ها سرچشمه می‌گیرد.

لطفاً امید خود را از دست ندهید، ایستادگی کنید و به مبارزه ادامه دهید، آرامش داشته باشید و خشم را بر زیبایی ترجیح ندهید. مطمئن باشید به آرامش خواهید رسید، واقعا امیدوارم روزی کنار هم باشیم، و برای آزادی.

شروین حاجی پور - برای
شروین حاجی پور - برای

اعتراضات سراسری ایران از شهریور گذشته و با کشته‌شدن مهسا امینی که در بازداشت پلیس اخلاق ایران بود، آغاز شد و همچنان ادامه دارد. به گزارش سازمان‌های حقوق بشری از هنگام آغاز این اعتراضات، صدها نفر توسط جمهوری اسلامی زخمی و کشته شدند، و نیروهای امنیتی هزاران نفر را بازداشت کردند.

شروین حاجی‌پور در روزهای ابتدایی اعتراضات پس از انتشار ترانه «برای» و محبوبیت فوق‌العاده این اثر در میان معترضان ایرانی بازداشت و پس از مدتی با وثیقه آزاد شد.

او امسال در مراسم گرمی از شانس زیادی برای دریافت جایزه «دستاورد ویژه: بهترین ترانه برای دگرگونی اجتماعی» برخوردار است که یکی از جوایز جانبی جدید آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط محسوب می‌شود.

مراسم اهدای جوایز گرمی یکشنبه ۵ فوریه در لس‌آنجلس برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG