لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۱

نیویورک تایمز: به این ۶ دلیل عدم تایید پایبندی ایران به برجام توسط ترامپ ایده بدی است


Vulqon kuli bilan qoplangan qishloq. Indoneziya.
Vulqon kuli bilan qoplangan qishloq. Indoneziya.

سرمقاله هیات تحریریه نیویورک تایمز

چرا عدم تصدیق برجام به دست پرزیدنت ترامپ ایده بدی است:

یک- این امر بی اعتنایی به این است که توافق هسته ای ایران کارآیی دارد. هدف از این توافق جلوگیری از دسترسی ایران به جنگ افزار هسته ای بود. آژانس بین المللی انرژی اتمی و وزارت خارجه دولت ترامپ هم کارآیی برجام را گواهی کرده اند.

دو- متحدان ما را ناخشنود کرده و وضعیت بد کره شمالی را حتی بدتر می کند. این یک معما است که وقتی برنامه کره شمالی نگرانی تمام عیار جهان است، چرا ترامپ باید به چنین خطری در باره ایران دست بزند.

سه- پیامی غلط به ایران می فرستد و این کار خطرناک است و می تواند به مواجهه ای غیر ضروری و پرخطر بیانجامد.

چهار- به جنگ با داعش کمکی نمی کند. نگرانی از این است که رفتار تحقیر آمیز ترامپ در مقابل ایران و عدم تمایل او به تعامل با دولت جمهوری اسلامی به ماموریت نظامی فراگیر آمریکا در شکست داعش لطمه بزند. ایران کشوری است که باید هوشمندانه مدیریت شود نه این که دشمنی کینه توز تصور شود.

پنج- پیچیدگی منطقه مورد بی اعتنایی قرار می گیرد. با تهدیدی که عرب های سنی و اسراییل از حکومت جمهوری اسلامی احساس می کنند، ایران یک هدف سیاسی راحت است. در حالی که پرزیدنت ترامپ مشارکت آمریکا با خانواده سلطنتی محافظه کار سعودی را تجدید می کرد، ایرانی ها با انتخاب حسن روحانی به عنوان یک میانه رو برای ریاست جمهوری علاقه خود به تعامل با غرب را تایید کردند. پیشینه حقوق بشری عربستان بهتر از ایران نیست.

شش- اعتماد به آمریکا در مذاکرات آینده ضعیف می شود. تهدید رییس جمهوری آمریکا به دور انداختن توافق هسته ای ایران اعتبار آمریکا را پس از هفتاد سال رهبری جهان آزاد مخدوش می کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG