لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۹

دیدگاه: طرح دراماتیک تیلرسون برای نجات توافق ایران و افزایش فشار


مقاله ای از الیس لبوت و زکری کوئن در وبسایت «سی ان ان»

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، با نزدیک شدن به زمان ضرب الاجل تصدیق یا عدم تصدیق پایبندی ایران به توافق هسته ای در پشت صحنه در حال رایزنی با کنگره برای پرهیز از احتمال بروز یک بحران بین المللی است.

تیلرسون و قانونگذاران سخت می کوشند قانون آمریکا در مورد ایران را اصلاح کنند تا مساله هسته ای از کانون توجه دور شود؛ اقدامی که به آمریکا امکان ماندن در برجام ضمن مقابله با دیگر رفتار برهم زننده ثبات ایران را می دهد.

یک مقام ارشد می گوید: «تیلرسون گفته است مشکل با برجام خود برجام نیست. مساله قانون مصوب کنگره است. رییس جمهوری آمریکا باید هر نود روز پایبندی ایران به برجام را تصدیق کند و این بحران سیاسی ایجاد می کند. اگر دولت ترامپ بتواند توافق هسته ای را به کناری بگذارد، همه می توانند به دیگر مشکلاتی که با ایران داریم بپردازند».

یک مقام دیگر تاکید می کند: «تیلرسون معتقد است توافق هسته ای به لحاظ سیاسی قابل دوام نیست، زیرا دولت اوباما که آن را مذاکره کرده از قدرت کنار گذاشته شده است. از این رو او بر روی طرحی کار می کند تا در صورت امکان دینامیک سیاسی در آمریکا را با تغییر قانون عوض کند».

بر مبنای این طرح پرزیدنت ترامپ به جای این که پایبندی ایران به برجام را به کنگره گزارش بدهد درباره رفتار خصمانه ایران به شکلی فراگیر شامل حمایت ایران از تروریسم و برنامه موشک های بالیستیک اش و اقدامات متقابل کاخ سفید به قانونگذاران گزارش خواهد داد.

این رویکرد احتمالا اروپایی ها را که خواهان مقابله با فعالیت های مخرب منطقه ای ایران هستند راضی نگاه خواهد داشت.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG