لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۳

دفاع کری و ظریف از توافق اتمی برجام


جان کری و محمد جواد ظریف
جان کری و محمد جواد ظریف

جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه فعلی ایران که توافق هسته ای موسوم به برجام را از جانب آمریکا و ایران امضا کردند، امروز، شنبه هشتم مهرماه، در واکنش به سخنرانی پرزیدنت ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که این توافق را مایه شرمساری آمریکا توصیف کرده بود، از توافق دفاع کردند.

آقای کری در واشنگتن پست نوشت، ایران در راستای رعایت این توافق، نود و هفت درصد از دخایر اورانیوم خود را نابود کرد، راکتور اراک را از بین برد و بیش از سیزده هزار سانتریفیوژ را از کار انداخت و برنامه غنی سازی اورانیوم در تاسیسات زیر زمینی فردو را متوقف کرد. به گفته آقای کری تا وقتی که ایران برجام را رعایت می کند، آمریکا هیچ نفعی از خروج از آن نمی برد. آقای کری همچنین گفت، خروج از توافق، صف بندی آمریکا با متحدانش را در مقابل برنامه هسته ای ایران از بین می برد، به روسیه و چین قدرت بیشتری می بخشد و به نفع تند رو های ایران تمام می شود. همچنین این پیام را به کشورهای دیگر می دهد که آمریکا می تواند به دلائل سیاسی به توافق هایی که در مذاکرات به دست آمده است پشت کند.

آقای ظریف نیز در مصاحبه ای با فایننشیال تایمز گفت، برجام قابل مذاکره مجدد نیست. شما یا با آن موافقید و یا مخالف.

وزیر امور خارجه ایران گفت، انتظار دارد که پرزیدنت ترامپ، تا دو هفته دیگر تصمیم به خروج از برجام بگیرد و از آن پس ، سرنوشت برجام در دست های جامعه بین المللی خواهد بود.

بر پایه توافق هسته ای، رئیس جمهوری آمریکا باید هر نود روز، پای بندی ایران به برجام را تایید کند. این مهلت اواسط ماه آینده، اکتبر، فرا می رسد.

آقای ظریف گفت، تصور او این است که پرزیدنت ترامپ، پایبندی ایران به برجام را تایید نخواهد کرد و به کنگره اجازه خواهد داد که درباره برجام تصمیم بگیرد.

آقای ظریف افزود اگر اروپا، ژاپن، روسیه و چین تصمیم بگیرند که با آمریکا در خروج از توافق همراهی کنند، آن وقت دیگر هیچ توافقی وجود نخواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG