لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۲

رسانه‌های آمریکایی: پرزیدنت ترامپ ۲۰ مهر سیاست خود درباره برجام را اعلام می‌کند


اقای ترامپ تا ۲۳ مهر باید نظر خود را درباره پایبندی ایران به توافق به کنگره آمریکا اعلام کند.
اقای ترامپ تا ۲۳ مهر باید نظر خود را درباره پایبندی ایران به توافق به کنگره آمریکا اعلام کند.

برخی رسانه های آمریکایی به نقل از منابع خود می گویند رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا قصد دارد روز پنجشنبه هفته آینده ۱۲ اکتبر (۲۰ مهرماه) سیاست خود را در قبال پایبندی یا عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای را اعلام کند. البته هنوز هیچ مقام کاخ سفید این تاریخ را تایید نکرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت مقامهای ایالات متحده می گویند دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هفته آینده در یک سخنرانی تصمیم خود را درباره باقی ماندن یا نماندن آمریکا در توافق اتمی سال ۲۰۱۵ قدرتهای جهانی، موسوم به ۵+۱، با ایران اعلام خواهد کرد.

براساس قانون آمریکا، رئیس جمهوری آمریکا موظف است هر سه ماه نظر خود را درباره پایبندی ایران به توافق هسته ای به کنگره آمریکا اعلام کند. پرزیدنت ترامپ تاکنون دوبار پایبندی ایران را تایید کرده اما در اردیبهشت ماه، رسانه های آمریکایی گزارش داده بودند او چندان تمایلی به این کار نداشت و پس از آن تیمی منصوب کرد تا موارد نقض تعهد ایران به برجام را مشخص کنند.

ضرب الاجل بعدی یکشنبه ۱۵ اکتبر است اما آقای ترامپ ممکن است قصد خود در این باره را قبل از ضرب الاجل ۱۵ اکتبر اعلام کند که آیا به اعتقاد او ایران به تعهدات خود در برجام عمل کرده و آیا این توافق منافع ایالات متحده را پیش می برد یا نه.

روز چهارشنبه ۱۲ مهر رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده گفت به عنوان وزیر خارجه آمریکا توصیه هایی درباره ایران به پرزیدنت ترامپ ارائه خواهد کرد. وی در یک نشست خبری غیرمنتظره و کوتاه درباره توافق هسته‌ای ایران در پاسخ به خبرنگاران گفت «ما توصیه‌ای برای رئیس جمهوری خواهیم داشت. چند گزینه را در مورد این که چطور در جهت پیشبرد سیاست مهم (آمریکا) در برابر ایران حرکت کنیم، به او ارائه خواهیم کرد.»

اظهارات آقای تیلرسون پس از آن است که وزیر دفاع آمریکا پیشتر گفته بود که ایران باید در برجام بماند.

آقای ترامپ درسخنرانی ماه گذشته خود در سازمان ملل متحد توافق اتمی با ایران را خجالت آور خواند و آن را یکی از بدترین و یکطرفه ترین قراردادهایی خواند که ایالات متحده آمریکا به خود دیده است.

ایران و کشورهای پنج به علاوه یک از جمله آمریکا در تیرماه سال ۱۳۹۴ توافق «برنامه جامع اقدام مشترک» موسوم به برجام را امضا کردند. براساس این توافق ایران برنامه های هسته ای جنجالی خود را متوقف کرد و جامعه جهانی تحریم های هسته ای ایران را لغو کرد.

این توافق در زمان دولت باراک اوباما صورت گرفت اما پرزیدنت ترامپ از زمان نامزدی گفته بود که این بدترین توافق بود اما اکنون برخی تحلیلگران به او توصیه کرده اند که به جای خروج از ایران، فشار بر ایران را سخت تر کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG