لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۸

معامله بریتانیا و ایران بر سر آزادی «زاغری»؟‌ تهران و لندن ربط پول و آزادی را تنها رد کردند


همسر نازنین زاغری در مقابل سفارت ایران در لندن.
همسر نازنین زاغری در مقابل سفارت ایران در لندن.

در حالیکه یک روزنامه چاپ لندن می‌گوید بریتانیا و ایران بر سر آزادی «نازنین زاغری» شهروند بریتانیایی ایرانی تبار زندانی در تهران در شرف معامله ای هستند، مقام های رسمی در تهران و لندن این ادعا را تکذیب کردند.

روزنامه ‌تلگراف چاپ لندن روز پنجشنبه در گزارشی نوشت بریتانیا قصد دارد در ازای آزادی خانم زاغری مبلغ چهارصد میلیون پوند از بدهی مربوط به یک قرارداد تسلیحاتی پیش از انقلاب ایران بپردازند.

نکته قابل توجه این است که آبان سال گذشته همسر نازنین زاغری در گفت و گو با «صدای آمریکا» گفته بود که نازنین زاغری برای چانه زنی ایران با بریتانیا برای وصول طلب چهل ساله ایران که از یک معامله تسلیحاتی به جا مانده، در تهران زندانی شده است.

ایران در زمان آخرین شاه ایران یک قرارداد تسلیحاتی با بریتانیا امضا کرد اما بعد از انقلاب بریتانیا از تحویل سلاح و تجهیزات به ایران خودداری کرد.

روزنامه تلگراف به نقل از چند دیپلمات این گزارش را نوشت اما ساعتی بعد از این گزارش، تهران و لندن این ادعا را تکذیب کردند.

در لندن سخنگوی ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا موضوع پرداخت را تکذیب نکرد و تنها گفت پرداخت این مبلغ ربطی به خانم زاغری ندارد. از سوی دیگر، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم تنها گفته این دو مساله جدا از یکدیگر هستند و هیچ ارتباطی بین آنها وجود ندارد.

ماجرای «باج» توافق هسته‌ای ایران

پرداخت در آستانه یک آزادی زندانی یادآور جنجال های بعد از آزادی چند زندانی آمریکایی از ایران در زمان اجرای توافق هسته ای است.

دیماه سال ۱۳۹۴ در حالی قرار بود اجرای توافق هسته ای رسما آغاز شود، ناگهان ایران اعلام کرد پنج زندانی آمریکایی از جمله امیر حکمتی، جیسون رضائیان و سعید عابدینی که مدتها در ایران زندانی بودند،‌ آزاد شدند. کمی بعد تایید شد که ایالات متحده پیش از آزادی این زندانیان، بخشی از بدهی به ایران را پرداخت کرده است. وزارت خارجه آمریکا همان زمان گفت ۴۰۰ میلیون دلار از بدهی دوران شاه را به ایران باز می گرداند و مبلغ ۱.۳ میلیون دلار برای دیرکرد این مبلغ بعد از حدود ۳۵ سال به ایران پرداخت کرده است.

همان زمان این پرداخت که گویا بخشی از آن نقدی بود، با واکنش تند جمهوریخواهان منتقد اوباما در کنگره روبرو شد. بخصوص دونالد ترامپ نامزد این حزب از اوباما انتقاد کرد و گفت او به تهران باج داده است.

در حالی حال بریتانیا و ایران موضوع پرداخت این مبلغ را تکذیب نکرده اند و تنها گفته اند به آزادی خانم زاغری ربط ندارد، که برخی می گویند شباهت هایی بین این دو ماجرا دیده می شود.

پیشتر برخی کارشناسان غربی تهران را متهم کردند که بازداشت افراد و شهروندان کشورهای دیگر،‌ باج خواهی می کند.

مهرماه سال گذشته، مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا به طرحی رای داد که پرداخت نقدی به ایران را ممنوع کرد و هرگونه پرداخت به تهران باید به اطلاع کنگره آمریکا برسد. براساس این طرح دولت ایالت متحده اجازه نخواهد داشت دیگر به جمهوری اسلامی ایران پرداخت نقدی داشته باشد. همچنین هرگونه توافق مالی با تهران، کنگره باید در جریان جزئیات آن قرار بگیرد.

نازنین زاغری‌رتکلیف مدیر پروژه‌های بنیاد تامسون رویترز خرداد سال ۹۵ بعد از سفر به همراه دختر خردسالش به ایران بازداشت و به اتهام «مشارکت در فعالیت‌های براندازی نرم» به پنج سال زندان محکوم شد. در روزهای اخیر دولت انگلیس تلاش های جدیدی را برای آزادی او آغاز کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG