لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۵

سوال در کنگره آمریکا از دولت اوباما: آیا آمریکا برای آزادی ملوان‌ها به ایران باج داد؟


ملوانان آمریکایی دی ماه سال گذشته پس از ورود اشتباهی به آبهای ایران توسط سپاه بازداشت شدند.
ملوانان آمریکایی دی ماه سال گذشته پس از ورود اشتباهی به آبهای ایران توسط سپاه بازداشت شدند.

قانونگذاران آمریکا دو طرح به کنگره پیشنهاد کرده‌اند که بر اساس آن کنگره آمریکا از دولت ایالات متحده خواهد خواست تا جزئیات مذاکره با ایران درباره آزادی ملوان‌های آمریکایی را به اطلاع قانونگذاران برساند.

طبق این طرح، دولت باراک اوباما باید روشن کند که آیا اوایل سال جاری میلادی مبلغ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از پول مالیات دهندگان آمریکایی را به عنوان باج در مقابل آزادی ملوانان آمریکایی و آزادی آمریکاییان زندانی در ایران پرداخت کرده است یا نه.

دولت در بحبوحه آزاد شدن آمریکاییان زندانی و لغو تحریم‌های هسته‌ای ایران همزمان با اجرای برجام، اعلام کرد چنین مبلغی را به عنوان بازپرداخت بخشی از دارایی‌های بلوکه شده ایران و سود آن پرداخت کرده است؛ اقدامی که رئیس جمهوری آمریکا آنرا اقدامی در جهت نشان دادن حسن نیت به دولت و مردم ایران دانست.

با این حال مایک پمپئو، نماینده جمهوریخواه که همراه با سناتور جمهوریخواه جان کورنین این طرح را پیشنهاد کردند روز سه شنبه ۱۱ خرداد به خبرگزاری فری بیکن گفت که کاخ سفید چوب لای چرخ هر تلاشی برای روشن شدن اینکه واقعا چه اتفاقی در مورد ملوان‌های آمریکایی اتقاق افتاد، می‌گذارد.

دی ماه گذشته دو شناور ارتش آمریکا توسط واحدهای گشتی نیروی دریایی سپاه در آبهای ایران توقیف شدند و ۱۰ سرنشین این دو قایق، شامل ۹ مرد و یک زن، به "جزیره فارسی" در سواحل جنوبی ایران منتقل شدند.

بازداشت این ملوان ها تنها دو روز قبل از تاریخ از پیش تعیین شده اجرای توافق هسته ای ایران و جامعه جهانی بود.

چند ساعت بعد از این بازداشت، در حالیکه رسانه های دولتی ایران پوشش وسیعی از این بازداشت شدگان داشتند، ملوانهای بازداشتی آزاد شدند.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG