لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۷

آمریکا: تحویل پول نقد موکول به خروج زندانی‌های آمریکایی از ایران شده بود


جان کربی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده
جان کربی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده

وزارت خارجه ایالات متحده عصر روز پنجشنبه اعلام کرد که تحویل ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد به تهران در زمستان گذشته، موکول به خروج شهروندان آمریکایی آزاد شده از زندان‌های ایران، از خاک آن کشور شده بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری گفت، مذاکرات برای بازگرداندن پول‌های ایران که برای دهه‌ها ضبط شده بود، جدا از گفت‌وگوها برای آزادی زندانیان در دو کشور بود.

با این حال، جان کربی این را هم عنوان کرد که واشنگتن تحویل پول به تهران را، به عنوان یک "اهرم فشار"، موکول کرد به این که شهروندان آمریکایی که در ایران زندانی بوده و طبق توافق آزاد شدند، خاک آن کشور را ترک کنند.

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال اواسط مرداد ماه از پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد در اواخر دی ماه گذشته به تهران خبر داد و با این استدلال که چون ساعتی پس از پرداخت پول زندانی های آمریکایی آزاد شدند، آن را "باج دادن" توصیف کرد.

دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، که طرف اصلی مذاکرات هسته‌ای با ایران بود، این ادعا را رد کرده و گفته است این موضوع تصادفی بوده و مذاکرات مربوط به تبادل زندانیان ربطی به موضوع هسته‌ای و همچنین پرداخت پول به ایران نداشت.

با این حال، جمهورخواهان که از ابتدا مخالف گفت‌وگو با تهران و توافق بر سر پرونده هسته‌ای اش بودند، با گذشت چندین روز از انتشار آن گزارش و واکنش های متعدد، همچنان موضوع را دنبال کرده و کاخ سفید را متهم به کوتاهی در برابر تهران می‌کنند.

در سوی مقابل، باراک اوباما تاکید کرده است که توافق پنهانی در میان نبوده و این ماجرا تنها "جنجال سازی" برخی‌هاست. جان کری وزیر خارجه آمریکا هم پرداخت "باج" از سوی واشنگتن به تهران را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG