لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۵

اوباما: ماجرای پرداخت میلیون‌ها دلار پول نقد به ایران جنجال سازی است


آقای اوباما در کنفرانس خبری روز پنجشنبه.
آقای اوباما در کنفرانس خبری روز پنجشنبه.

به دنبال جنجال‌های رسانه‌ای چند روز گذشته بر سر پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد از سوی دولت آمریکا به ایران در زمستان گذشته، رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه گفت توافق با تهران در این زمینه پنهانی نبوده و ماجرای اخیر تنها "جنجال سازی" است.

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال روز چهارشنبه در گزارشی نوشت که دولت آمریکا دی ماه گذشته ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد به ایران ارسال کرده بود و به دلیل همزمانی آن با اعلام رسمی اجرای برجام و آزادی برخی زندانیان آمریکایی از ایران، آن را "باج" دادن به تهران توصیف کرد.

باراک اوباما عصر پنجشنبه به وقت محلی در یک نشست خبری در وزارت دفاع آمریکا در پاسخ به پرسشی در همین زمینه، با بیان این که ما اعلام کردیم این پول را در ماه ژانویه پرداخت خواهیم کرد، گفت توافق پنهانی در میان نبوده و ماجرای اخیر تنها "جنجال سازی" برخی هاست.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه افزود، این پرداخت در پی مذاکرات مستمر جان کری (وزیر خارجه آمریکا) و همتای ایرانی او بود. موقعیتی بود که از خطر پرداخت جریمه سنگینی رها بشویم. ما که در شرف اجرای توافق بودیم، توانستیم به ایرانی‌ها فشار بیاوریم که زندانی‌ها را آزاد کنند.

وی با اشاره به توافق جامع هسته‌ای ایران و جامعه جهانی گفت، الان یک سال است این توافق تصویب شده وخوشبختانه شش ماه است که ایران به آن پایبند بوده است. بسیاری می‌گفتند ایران پایبند نیست. اما حتی ارتش و نهادهای امنیتی اسرائیل هم می‌گویند که ایران از بمب اتمی دور شده است.

رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به انتقادهای اخیر گفت، اگر می‌خواهیم خبر درست کنیم، چرا کسی نمی‌گوید این توافق خوب اجرا شده است. این افرادی که می‌گویند آسمان دارد روی سرمان خراب می‌شود، چرا نمی‌گویند ایران توافق را مو به مو اجرا کرده است. در مقابل شاهد جنجالی هستیم که چرا ما پول نقد به ایران داده ایم.

آقای اوباما درباره دلیل پرداخت نقدی به ایران گفت، تنها دلیلی که ما به آنها پول نقد دادیم، این بود که تحریم اجازه نمی‌داد ما از طریق حساب منتقل کنیم. فقط چون نقد پرداخت کرده‌ایم، یک عده این را خبری کردند. پول نقد دادیم چون ما توافق بانکی نداریم و بخشی از فشارهایی بود که به ایران وارد کردیم.

داعش محکوم به شکست است

رئیس جمهوری ایالات در ابتدای این نشست خبری در پنتاگون، با ارائه گزارشی مختصر از دستاوردهای ائتلاف بین المللی ضد داعش، گفت این گروه افراطی در یک سال گذشته یک پیشروی عمده‌ای نداشته و با از دست دادن بخش‌های بزرگی از تصرفات خود تضغیف شده است.

باراک اوباما با بیان این که حملات ائتلاف به رهبری آمریکا علیه این گروه افراطی در عراق و سوریه دقیق‌تر شده است، گفت با وجود آن که حملات علیه داعش را تشدید کرده ایم، اما با توجه به استفاده آنها از مردم به عنوان سپر انسانی، نهایت تلاش خود را می کنیم تلفات غیرنظامیان در کمترین سطح باشد.

XS
SM
MD
LG