لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۶

مارکو روبیو از شفاف نبودن دولت اوباما در رابطه با ایران ابراز نگرانی کرد


سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو در نامه‌ای به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مورد شفاف نبودن دولت در ارتباط با پرداخت یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار به ایران، ابراز نگرانی کرده است.

سناتور روبیو در این نامه سوالاتی را با تمرکز بر شیوه پرداخت نقدی به ایران و هرگونه پرداختی اخیر دیگر مطرح کرده است.

در بخشی از این نامه آمده است: "تلاش‌های تازه‌ای از سوی دولت برای فریب کنگره و مردم آمریکا در ارتباط با پرداخت میلیاردها دلار به عمده ترین حامی تروریسم جهان فاش می شود. مردم آمریکا توضیح شما را که دولت آمریکا به ایران باج پرداخت نکرده باور نمی کنند."

از سوی دیگر، نامزد جمهوری خواه سنای آمریکا، دریل گلن نیز که خود را برای انتخابات نوامبر آماده می‌کند، در یک مناظره انتخاباتی با رقیب دموکرات خود، سناتور مایکل بنت از ایالت کلرادو، به طور پیاپی او را به خاطر حمایت از توافق هسته‌ای با ایران مورد انتقاد قرار داد و گفت که پول دادن به "بزرگترین حامی تروریسم در جهان" به سود منافع کشور نیست.

پرداخت یک میلیارد و هفتصد میلیارد دلار پول نقد به ایران توسط دولت ایالات متحده آمریکا، همزمان با اجرای برجام و تبادل زندانیان تبعه آمریکا از زندان‌های ایران، انتقادات گسترده جمهوریخواهان را در پی داشت.

منتقدان دولت، آقای اوباما را به خاطر پرداخت پول به کشور حامی تروریست نکوهش می کنند و معتقدند که پول پرداختی به ایران، باجی در ازای آزادی زندانیان بوده است.

دولت آقای اوباما اما با اشاره به این که این پول طلب ایران مربوط به پیش از انقلاب و سود آن بوده ، مذاکره در مورد پرداخت آن را جدا از مذاکرات هسته‌ای و مذاکره برای آزادی زندانیان دانسته است. رئیس جمهوری آمریکا نیز تاکید کرد که پرداخت این پول، باج به دولت ایران نبوده است.

پیشتر و قبل از آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران، جمهوری خواهان دولت اوباما را تحت فشار گذاشته بودند که چرا آزادی آنها را در مذاکرات اتمی با ایران نگنجانده است.

XS
SM
MD
LG