لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۲

ارسال اشیای تاریخی به ایران در قالب "توافق سری تنش زدایی" دولت اوباما


۱۰۸ قطعه شیء تاریخی با ارزش چغامیش وسط موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو به ایران بازگردانده شد.
۱۰۸ قطعه شیء تاریخی با ارزش چغامیش وسط موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو به ایران بازگردانده شد.

مقاله‌ای از ادم کردو در وبسایت واشنگتن فری بیکن

یک نامه وزارت خارجه آمریکا از ارسال آثار تاریخی و هنری به ایران از جمله پرداخت نزدیک به ۲ میلیارد دلار از محل مالیات مردم آمریکا به جمهوری اسلامی طی سال گذشته حکایت دارد.

وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به استعلام مایک پمپئو، نماینده جمهوریخواه کنگره آمریکا، درباره مذاکرات آمریکا و ایران برای حل و فصل یک رشته ادعاهای حقوقی نوشته است: "این مباحثات به توافقی بر سر ادعاهای مربوط به طرح های معماری که اینک در موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری می‌شود و سنگواره هایی که در حال حاضر در اختیار سازمان محیط زیست ایران قرار دارد، منجر شد؛ و دو طرف احتمال توافق های فراگیرتری را به بحث گذاشتند."

بر مبنای این نامه، دولت باراک اوباما در پی توافق‌های بیشتر برای انتقال دارایی‌های دیگری به تهران است.

منتقدان دولت اوباما پرداخت چندی پیش یک میلیارد و هفتصد میلیون دلاری به ایران از محل مالیات را "دادن باج" در ازای آزادی چندین آمریکایی زندانی در ایران توصیف کردند.

وزارت خارجه آمریکا می گوید این پرداخت بخشی از توافق بر سر بازگرداندن پولی است که "ایران دهه ها پیش برای خرید تسلیحات نظامی به آمریکا پرداخته بود و خواستار دریافت بهره آن طی ۳۵ سال گذشته بوده است."

این توافق ها شامل تلاش برای حل دعواهای حقوقی در دادگاه لاهه بر سر بیش از یک هزار قرارداد جداگانه بین آمریکا و ایران در سال های گذشته است.

جمهوری اسلامی ایران همچنین خواستار دریافت دارایی های شاه سابق و املاک دیپلماتیک ایران در ایالات متحده آمریکا است.

بعضی از شکایات ایران، در مورد خرید آثار هنری از آمریکا است که قرارداد آن به زمان پهلوی برمی گردد و آمریکا آنها را به ایران نداده بود؛ و همچنین شامل برگرداندن اشیاء تاریخی می‌شود که پیش از انقلاب ۵۷ برای مطالعه به آمریکا فرستاده شده بود.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG