لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۶

یک کمیته مجلس نمایندگان آمریکا پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار به ایران را به بحث می گذارد


جب هنسارلینگ (چپ) رئیس کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا
جب هنسارلینگ (چپ) رئیس کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا

جنجال سیاسی و حزبی ناشی از پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار به ایران همچنان در واشنگتن داغ است. دولت اوباما می گوید این پول بخشی از دارایی های مسدود شده ایران در آمریکا بود، و مخالفان جمهوریخواه آن را پرداخت باج برای آزادی زندانیان آمریکائی در ایران توصیف می کنند.

این مسئله قرار است در هفته پیش رو در جلسه ای برای بحث و بررسی مواضع هر دو طرف در یکی از کمیته های امور مالی مجلس نمایندگان به بحث گذاشته شود.

جب هنسارلینگ، رئیس جمهوریخواه کمیته خدمات مالی، روز جمعه اعلام کرد تشکیل این جلسه را زیر عنوان قدرت بخشیدن به ترور، و خطرات باج دادن به ایران برای روز پنجشنبه تدارک دیده است.

آقای هنسارلینگ، پرداخت این پول را عملی توهین آمیز و ناهنجار توصیف کرد و همراه با بسیاری دیگر از جمهوریخواهان، دولت اوباما را مورد انتقاد قرار داد.
وی گفت پرسش های بسیاری وجود دارد که دولت اوباما باید به آنها جواب بدهد.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید پیشتر در یکی از جلسات روزانه پاسخ به پرسش ها درباره مسائل مهم روز، ضمن انتقاد از موضع مخالفان تلویحا این موضوع را به هدف های انتخاباتی پیوند داده و گفته بود: "کاخ سفید بارها تاکید کرده که دولت آمریکا قانونا موظف به پرداخت این بخش از پول های بلوکه شده ایران در آمریکا بود و چنین اقدامی را باج دادن نمی داند."

XS
SM
MD
LG