لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۸

طرح جمهورخواهان کنگره برای جلوگیری از پرداخت‌های بعدی آمریکا به ایران


به دنبال انتقادهای گسترده جمهورخواهان از دولت باراک اوباما بابت پرداخت میلیون‌ها دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران به تهران از سال گذشته به این سو، برخی رسانه‌های آمریکا از تلاش نمایندگان کنگره برای تصویب یک قانون جدید به منظور جلوگیری از پرداخت مبالغ بیشتر به جمهوری اسلامی خبر داده‌اند.

نشریه "واشنگتن فری بیکن" روز سه‌شنبه در گزارشی نوشت که به نسخه‌ای از طرح جدید سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو دست یافته که قرار است عصر امروز به مجلس سنا ارائه شود و بر اساس آن دولت ایالات متحده قادر نخواهد بود که پرداخت‌های بعدی به ایران را، که منتقدان آن را "باج" می‌دانند، ادامه دهد.

روزنامه وال استریت جورنال اواسط مرداد ماه به نقل از یک مقام آمریکایی که هویت او را فاش نکرد نوشت که واشنگتن همزمان با مبادله زندانیان دو کشور در زمستان ۱۳۹۴ مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار را به صورت نقد و توسط یک هواپیمای باری به تهران تحویل داده است.

این مبلغ بخشی از مطالبات یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری ایران از آمریکا بابت یک قرارداد خرید اسلحه مربوط به پیش از انقلاب ۵۷ بود که واشنگتن باید به تهران پرداخت می‌کرد. اما همزمانی این پرداخت با آزادی برخی شهروندان آمریکایی زندانی در دی ماه گذشته باعث شد که منتتقدان آن را پرداخت "باج" به جمهوری اسلامی تلقی کنند.

به گزارش واشنگتن فری بیکن، در طرح پیشنهادی سناتور روبیو برای جلوگیری از پرداخت های بیشتر به ایران، همچنین آمده است که باید از محل دارایی‌های ایران به بازماندگان قربانیان حوادث تروریستی که ایران متهم به حمایت از آنها شده است، غرامت پرداخته شود.

مارکو روبیرو در بیانیه‌ای که در اختیار این نشریه گذاشته است، توافق تیر ماه ۱۳۹۴ بین ایران و جامعه جهانی را، که کاخ سفید در آن نقش عمده‌ای داشت، "فاجعه بار" خواند و گفت دولت آمریکا نباید هیچ معامله‌ای با "تروریست‌ها" داشته باشد و نباید برای آزادی گروگان‌های آمریکایی به آنها "باج" دهد.

دولت باراک اوباما اتهام پرداخت باج را رد کرده و گفته است همزمانی پرداخت پول به ایران با تبادل زندانیان اتفاقی بوده و بین این موضوع و بحث آزادی زندانیان آمریکایی و نیز مذاکرات هسته‌ای، هیچ ارتباطی وجود نداشته است.

XS
SM
MD
LG