لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۲

کاخ سفید: تحویل ۴۰۰ میلیون دلار "اهرم فشار" علیه ایران نبوده است


جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید - آرشیو
جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید - آرشیو

کاخ سفید آمریکا روز دوشنبه اول شهریور ماه ضمن اذعان به ارتباط تحویل ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد به ایران با آزاد شدن چهار زندانی آمریکایی در آن کشور، تاکید کرد که از این موضوع به عنوان "اهرم فشار" استفاده نکرده است.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، اظهارات امروز جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید ظاهرا در واکنش به اظهارات اخیر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا است که گفته بود از آن پول به "اهرم فشار" علیه ایران استفاده شد.

جان کربی روز پنجشنبه گفته بود که واشنگتن تحویل پول به تهران را، به عنوان یک "اهرم فشار"، موکول کرد به این که شهروندان آمریکایی که در ایران زندانی بوده و طبق توافق آزاد شدند، خاک آن کشور را ترک کنند.

این سخنان موج جدیدی از انتقادهای جمهوریخواهان از کاخ سفید را بر انگیخت و بار دیگر دولت باراک اوباما را متهم به "پرداخت باج" به تهران در ازای آزادی شهروندان آمریکایی از ایران کردند.

دولت آمریکا، ضمن رد اتهام پرداخت "باج" به ایران در زمستان گذشته، اعلام کرده است که مذاکرات برای پرداخت این پول و گفت و گوها برای آزادی زندانی ها به صورت مستقل از هم صورت گرفتند؛ اما نتیجه هر دو در تاریخ ۱۷ ژانویه (۲۷ دی ماه) بطور همزمان اعلام شد.

XS
SM
MD
LG