لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۹

اد رویس خواستار توضیح جان کری بابت پرداخت پول به ایران شد


اد رویس رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا - آرشیو
اد رویس رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا - آرشیو

رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در مورد جزییات پرداخت یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار به دولت ایران، از وی توضیح خواسته است.

اد رویس در این نامه همچنین نوشته است که زمان این پرداخت و قصور دولت از مطلع ساختن کنگره، منجر شده برخی ابراز نگرانی کنند که این اقدام عملا نشان دهنده "پرداخت باج" به تهران برای آزادی گروگان‌های آمریکایی است.

آقای رویس و دیگر جمهوریخواهان استدلال می‌کنند هرگونه لغو تحریم‌ها یا پرداخت پول به جمهوری اسلامی ایران، تنها به تقویت برنامه موشک بالیستیک و حمایت تهران از تروریسم منجر می‌شود.

آقای رویس می‌گوید "این واقعیت که بیشتر پول‌ها پس از آزاد شدن در دسترس سپاه پاسداران ایران قرار می‌گیرد، در اینجا لوث شده و این سرمایه به مصرف تامین بودجه موشک‌های بالیستیک ایران، فعالیت‌های نظامی، و تجاوزات منطقه‌ای سپاه پاسداران ایران می‌رسد."

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ضمن تایید دریافت این نامه گفت که به آن پاسخ مناسب داده خواهد شد.

اد رویس همچنین از جان کری خواسته است که در مورد تجزیه و تحلیل حقوقی اختلاف، و چگونگی احتساب بهره پرداختی به تهران، توضیح دهد و فهرست کسانی که در مذاکرات آزادی آمریکاییان و توافق هسته‌ای با ایران شرکت داشتند، ارائه دهد.

XS
SM
MD
LG