لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۴

مجلس نمایندگان آمریکا رای به ممنوعیت پرداخت نقدی به ایران داد


تصویری از لحظه رای گیری در مجلس نمایندگان آمریکا
تصویری از لحظه رای گیری در مجلس نمایندگان آمریکا

مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا که در اختیار جمهوریخواهان است به طرحی رای داد که پرداخت نقدی به ایران را ممنوع می کند و هرگونه پرداخت به تهران باید به اطلاع کنگره آمریکا برسد.

پنجشنبه شب ۲۵۴ نماینده مجلس نمایندگان آمریکا عمدتا حزب جمهوریخواه به طرح ممنوعیت پرداخت نقدی به ایران رای مثبت دادند. در مقابل ۱۶۳ رای منفی دادند تا در نهایت این طرح تصویب شود.

براساس این طرح دولت ایالت متحده اجازه نخواهد داشت دیگر به جمهوری اسلامی ایران پرداخت نقدی داشته باشد. همچنین هرگونه توافق مالی با تهران، کنگره باید در جریان جزئیات آن قرار بگیرد.

طرح جدید مجلس نمایندگان برای تصویب به سنا ارسال شد اما کاخ سفید از پیش اعلام کرد این طرح را وتو خواهد کرد.

مصوبه مجلس نمایندگان بعد از آن تصویب می شود که یک ماه پیش جزئیات نحوه پرداخت پول نقد از سوی دولت آمریکا به ایران فاش شد.

دولت اوباما می گوید علاوه بر چهارصد میلیون دلار دارایی بلوکه شده ایران، ۱.۳ میلیارد دلار بطور نقدی به ایران پرداخت.

جمهوریخواهان در ماههای اخیر به نحوه این پرداخت پول اعتراض کرده اند. آنها می گویند پرداخت این پول همزمان با آزادی زندانیان آمریکایی از تهران نشانه دادن «باج» به ایران است.

اد رویس عضو مجلس نمایندگان از کالیفرنیا و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان پنجشنبه شب قبل از رای گیری گفت که پول نقد هیچ ردی برجای نمی گذارد و پول نقد، واحد پولی ترور است.

پیش از این جمهوریخواهان بارها گفتند که پرداخت نقدی به ایران می تواند برای تغذیه گروه های تروریستی مورد حمایت تهران استفاده شود.

طرح تصویب شده در مجلس نمایندگان هرچند به طور مشخص از ایران اسم می برد اما یک متمم به این طرح، پرداخت نقدی دولت آمریکا به هر کشور دیگر که حامی تروریسم و کره شمالی را هم ممنوع کرده است.

دولت اوباما اعلام کرده این طرح و طرح دیگری که توسط مجلس نمایندگان چهارشنبه شب به منظور رسیدگی به حساب های احتمالی رهبران ایران تصویب شد را وتو خواهد کرد.

اعضای دموکرات مجلس نمایندگان، رقبای جمهوریخواه را به تلاش برای کسب امتیاز سیاسی متهم می کنند.

الیوت انگل، نماینده دموکرات که عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان است، از پرداخت نقدی به تهران دفاع می کند و گفته است نگه داشتن پول ایران تا آزادی زندانیان یک معامله هوشمندانه از سوی دولت اوباما بود.

XS
SM
MD
LG