لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۲

اد رویس «ممنوعیت پرداخت باج» به ایران را در کمیته مجلس نمایندگان مطرح کرد


اد رویس رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، چهارشنبه ۲۴ شهریور، طرح منع پرداخت «باج: به ایران را برای بحث و رای گیری در این کمیته مطرح کرد.

این طرح در پی اعلام پرداخت یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بدهی آمریکا به ایران از سوی دولت آمریکا به ایران پیشنهاد و مطرح شده است.

آقای رویس گفت این طرح هرگونه پرداخت به ایران را تا زمانی که دست از حمایت از تروریسم و پولشویی برنداشته، منع می‌کند و کنگره باید ۳۰ روز پیش از هرگونه پرداخت به ایران آگاه شود و بر آن نظارت داشته باشد.

الیوت انگل عضو ارشد دموکرات نیز با اعلام اینکه یکی از مخالفان توافق هسته‌ای و نگران فعالیت‌های حمایت از تروریسم و برنامه موشک بالستیک ایران است، یک متمم الحاقی به این طرح پیشنهاد کرد که رد شد.

پرداخت طلب ۴۰۰ میلیون دلاری ایران و بهره یک میلیارد و سیصد میلیارد دلاری آن توسط دولت آمریکا، که همزمان با آزادی زندانیان آمریکایی در ایران صورت گرفت، انتقاد شدید جمهوریخواهان را به دنبال داشت.

منتقدان دولت آقای اوباما را متهم کردند که برای آزادی زندانیان تبعه آمریکا از زندانهای ایران، به جمهوری اسلامی باج داده است. مقام های دولتی آمریکا اما این موضوع را رد کرده و تاکید کرده اند که پرداخت پول ایران در قالب مذاکراتی جدا از آزادی زندانیان صورت گرفت.

XS
SM
MD
LG