لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۰

همسر نازنین زاغری زندانی شدن او را به بدهی چهل ساله بریتانیا به ایران مربوط دانست


نازنین زاغری در کنار همسرش، ریچارد رتکلیف و دختر خردسالش
نازنین زاغری در کنار همسرش، ریچارد رتکلیف و دختر خردسالش

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، زندانی شدن او در ایران را به بدهی ۵۰۰ میلیون دلاری لندن به تهران مربوط دانست.

روزنامه ساندی تایمز در شماره روز یکشنبه ۳۰ آبان خود به نقل از آقای رتکلیف نوشت که نازنین زاغری برای چانه زنی ایران با بریتانیا برای وصول طلب چهل ساله ایران که از یک معامله تسلیحاتی به جا مانده، در تهران زندانی شده است.

همسر نازنین زاغری در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا در این باره گفت که به تازگی متوجه شده است که دستگیری همسرش همزمان با شکست مذاکرات ایران و بریتانیا برای حل و فصل طلب ایران بوده است.

او گفت: «حکم دادگاه‌های بین‌المللی بریتانیا را ملزم به پرداخت این بدهی می‌کند و از آنجا که وزارت دفاع ایران مشمول تحریم است نه کل دولت ایران، دولت بریتانیا می تواند راهی برای رفع این مشکل پیدا کند بدون اینکه تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه فروش اسلحه به ایران زیر پا گذاشته شود.»

آقای رتکلیف گفت که گمان می‌کند تا کنون پنج نفر با تابعیت بریتانیایی در ایران زندانی شده اند که احتمالا به موضوع بدهی بریتانیا به ایران مربوط است. به گفته او بیم آن می رود که با طولانی شدن بدهی لندن، شهروندان بریتانیایی بیشتری در معرض گروگانگیری قرار بگیرند.

این نخستین بار نیست که زندانی شدن شهروندان دوتابعیتی به طلب ایران از کشورهای دیگر ربط داده شده است. سال گذشته ایران چند زندانی آمریکایی ایرانی الاصل را همزمان با دریافت طلب قدیمی خود از آمریکا و آزاد شدن چند زندانی ایرانی در آمریکا، آزاد کرد. اگر چه دو کشور اعلام کردند که آزاد کردن این افراد در جریان یک توافق مبادله زندانی بوده و ربطی به پرداخت طلب قدیمی تهران توسط واشنگتن ندارد، منتقدان دولت باراک اوباما پرداخت پول ایران را نوعی باج برای آزادی زندانیان آمریکایی، از جمله امیر حکمتی و جیسون رضائیان دانستند.

بدهی آمریکا به ایران نیز به پیش پرداخت یک معامله تسلیحاتی پیش از انقلاب اسلامی باز می‌گردد. آمریکا بر اساس یک توافق حقوقی روی هم رفته یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار (شامل بهره بدهی) به ایران پرداخت کرد.

یکروز پیش از انتشار سخنان آقای رتکلیف، سازمان عفو بین الملل در گزارشی نسبت به سلامت جسمی و روحی نازنین زاغری به شدت ابراز تاسف کرد.

بر اساس گزارش این سازمان، خانم زاغری به شدت لاغر شده، از درد دست، بازو و شانه، تپش قلب شدید و ضعف بینایی رنج می‌برد و در نامه ای از تصمیم برای خودکشی سخن گفته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG