لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۶

نامه اعضای کنگره به دولت ترامپ برای مقابله با ساخت کارخانه اسلحه‌سازی ایران در سوریه


حدود پنجاه قانونگذار کنگره آمریکا در نامه ای به دولت پرزیدنت ترامپ خواستار مقابله با تلاش ایران برای کارخانه اسلحه سازی در سوریه و حضور نظامی در این کشور شده اند.

در این نامه که اعضای جمهوریخواه و دموکرات آن را امضا کرده اند، آنها می گویند براساس مشاهداتی که در سفر اخیر به خاورمیانه داشته اند، نگران نفوذ جمهوری اسلامی ایران در سوریه هستند.

در بخشی از این نامه خطاب به رکس تیلرسون آمده «سوریه به دست ایران افتاده» و این مساله موجب «نگرانی رهبران» اسرائیل شده است.

نسخه ای از این نامه را سایت اینترنتی «فری بیکن» منتشر کرده که تاریخ روز سه شنبه ۲۳ آبان را دارد.

در این نامه خطاب به رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا آمده:

جناب آقای وزیر:

ما این نامه را برای شما می نویسیم تا نگرانی خود از حضور ایران در سوریه را اعلام کنیم. ما اخیرا از منطقه بازگشته ایم، جایی که نگرانی متحد نزدیکمان، اسرائیل، را از عملیات ایران در سوریه شنیدیم. این نگرانی به خصوص از زمان امضای آتش بس در ماه ژوئیه و تشکیل منطقه امن در مرز اسرائیل و اردن بیشتر شده است.

ایران حمایت همه جانبه ای از دولت سوریه به عمل آورده که شامل کمک های مالی، سلاح و نیروی انسانی از سپاه قدس می شود. ایران حدود ۱۳۰۰ تا ۱۸۰۰ سرباز از سپاه پاسداران به سوریه اعزام کرده که می تواند خروجی اساسی از سیاست تاریخی این کشور مبنی بر حفظ نیروهای نظامی در داخل مرزهای ایران باشد. ایران همچنین حزب الله لبنان و دیگر گروه های شیعه را برای جنگ در سوریه رهبری می کند.

در بخشی از نامه قانونگذاران آمریکایی آمده: ایران همچنین کارخانه های ساخت سلاح در سوریه راه انداخته که ضمن تولید موشک‌هایی دقیق، نیاز این کشور به ارسال مستقیم موشک به حزب الله لبنان را از بین برده است. در نهایت، حزب الله همچنان به دریافت سلاح و تعلیمات از منابع گوناگون، به خصوص ایران و روسیه، ادامه می دهد.

تجربه جنگ در سوریه نسل جدیدی از ستیزه جویان حزب الله لبنان را تربیت کرده که حالا، با همکاری نیروهای سوری و حملات هوایی روسیه، به دانش دفاعی دست یافته اند. همزمان با افزایش دانش تاکتیک جنگی، سلاح های این گروه هم پیشرفت کرده اند. ۱۵۰ هزار موشک حزب الله لبنان از ذخیره موشکی بسیاری از کشورها بیشتر بوده و می تواند خطری عظیم برای اسرائیل به حساب بیاید. ایران همچنین کارخانه های ساخت سلاح در سوریه راه انداخته که ضمن تولید موشک‌هایی دقیق، نیاز این کشور به ارسال مستقیم موشک به حزب الله لبنان را از بین برده است. در نهایت، حزب الله همچنان به دریافت سلاح و تعلیمات از منابع گوناگون، به خصوص ایران و روسیه، ادامه می دهد.

اگر ایران به حضور دائمی و نظامی در سوریه ادامه دهد، خطری بزرگی برای اسرائیل، اردن و ایالات متحده آمریکا خواهد بود. حضور دائمی ایران می تواند حزب الله لبنان را از طریق سوریه و عراق به ایران وصل کند. این یعنی بسط قدرت ایران از خلیج فارس به دریای مدیترانه. هیچ توافقی که به ایران اجازه حضور در نزدیکی مرز اسرائیل و اردن را بدهد به سود منافع آمریکا نخواهد بود.

ما شما را دعوت می کنیم تا با استراتژی در مورد سوریه و اینکه چگونه از حضور ایران در نزدیکی مرزهای اسرائیل و اردن جلوگیری کرده و ارسال سلاح از ایران به حزب الله لبنان را متوقف کند، به کنگره بیایید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG