لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۲

تصویب طرح مجلس نمایندگان آمریکا درباره یمن؛ اد رویس: ایران نقش مخربی در منطقه دارد


اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا
اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

اد رویس، رئیس جمهوریخواه کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان در جریان تصویب طرح مجلس نمایندگان برای رهیافت جنگ داخلی یمن، ضمن تاکید بر راه حل سیاسی برای آن بحران و رساندن کمک‌های نهادهای بین‌المللی، نقش ایران را در این جنگ بسیار مخرب خواند.

مجلس نمایندگان آمریکا دوشنبه شب ۲۲ آبان با ۳۶۶ رای در برابر ۳۰ رای به مصوبه‌ای دو حزبی رای داد که به موجب آن سیاست آمریکا در باره بحران و جنگ داخلی یمن ترسیم می‌شود.

بنا به این مصوبه که اد رویس، رئیس جمهوریخواه کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان، آن را پیامی روشن برای ایران که موجب رنج مردم یمن شده، عنوان کرد، راه حل جنگ داخلی یمن باید در چارچوب قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت محقق شود.

اد رویس گفت: «من بر این باورم که طرح مجلس نمایندگان به طور مناسب نگرانی دو حزبی را نسبت به وضعیت یمن نشان می‌دهد که شامل نیاز فوری رهیافت سیاسی برای یمن در چارچوب قطعنامه شورای امنیت، در خواست از همه طرف‌های درگیر برای خودداری از از هدفگیری مناطق مسکونی، حمایت از ائتلاف به رهبری عربستان برای بهبود هدفگیری و التزام به فهرست مکان‌هایی که نباید هدفگیری شود و محکومیت و تحریم علیه اقدام بی ثبات کننده ایران در یمن در نقض قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت.

او در ادامه ضمن تشریح اقداماتی که مجلس نمایندگان در ماه‌های گذشته برای تحریم برنامه موشکی ایران و حمایت ایران از گروه‌های تروریستی نظیر حزب الله انجام داد، گفت: «اشتباه نکنید، ایران دشمن قسم خورده ماست و بزرگترین تهدید امنیتی ما و در طرف مقابل سعودی شریک ماست.»

به گفته این مقام ارشد کنگره، حدود بیست میلیون تن از شهروندان یمنی، یعنی حدود ۷۶ درصد آنها به کمکهای انساندوستانه نیاز دارند، حال آنکه دو میلیون از سوء تغذیه رنج می‌برند.

تصویب این طرح دو حزبی در کنگره در حالی صورت می‌پذیرد که هفته پیش، جفری هاریگن، فرمانده نیروی هوایی ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا گفت که موشک شلیک شده از سوی شورشیان شیعه حوثی در یمن به سوی ریاض پایتخت عربستان سعودی ساخت ایران بوده است.

امری که با تکذیب ایران مواجه شد.

نیروی هوایی عربستان سعودی اعلام کرد که روز سیزدهم آبانماه موشکی که از یمن شلیک شده بود و فرودگاه بین‌المللی ریاض را هدف گیری کرده بود را در هوا منهدم کرده است.

به گفته کارشناسان امور خاورمیانه ایران در یمن، سوریه و لبنان در حال جنگ نیابتی با عربستان سعودی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG