لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۶

رژه پیروزی نیروهای تحت حمایت آمریکا در شهر رقه سوریه


رژه پیروزی نیروهای تحت حمایت آمریکا
رژه پیروزی نیروهای تحت حمایت آمریکا

رژه پیروزی «نیروی دموکراتیک سوریه» در شهر رقه در روز سه شنبه، نیرویی هشتاد هزار نفری که سازماندهی، آموزش و تدارکات آن از جانب آمریکا تامین شده است.

رهبری این نیرو که از حمایت هوایی ائتلاف به رهبری ایالات متحده نیز برخوردار است، با گروهی از کردهای سوریه بنام «واحدهای مدافع خلق» است، که در سه سال اخیر در خط اول مقابله با شبه نظامیان داعش در سوریه جنگیده اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید، اقدام بعدی واشنگتن کمک به مین روبی از خرابه های شهر رقه و بازسازی مهمترین ضروریات زندگی دوباره در آن شهر است.

هدر نوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «یکی از کارهائی که خواستار انجام آن هستیم، درخواست از مقام های محلی برای تقبل مسئولیت های امنیتی پس از آزاد کردن شهر است. هدف و ماموریت ما در سوریه شکست دادن داعش است. اما قصد داریم به اقدامات بازسازی از جمله تاسیس شبکه های برق و آب کمک کرده و این گونه اقدامات را رهبری کنیم.»

استادیوم رقه آخرین نقطه مقاومت شبه نظامیان داعش در آن شهر بود، که سرانجام با کشته و تسلیم شدن تعدادی از سرسخت ترین شبه نظامیان داعش که در آن محل موضع گرفته بودند، به تصرف نیروی دموکراتیک سوریه درآمد.

سخنگوی ائتلاف که در بغداد مستقر است، می گوید، داعش در کل با شکست فاحشی روبرو شده است.

سرهنگ رایان دیلون، سخنگوی ائتلاف به رهبری آمریکا گفت: «ما شبکه ها و رهبران آن در تمام سطوح را از بین برده ایم. توان داعش برای تامین هزینه های عملیاتش را بشدت کم کرده ایم، و درآمد آن نهاد از نفت را نیز ۹۰ درصد کاهش داده ایم. تعداد افرادی که از خارج به شبکه داعش می پیوستند، از هزار و پانصد نفر در ماه، هم اکنون به صفر رسیده و نشان داده شد که ایده لوژی و عملکرد داعش چیزی جز مشتی دروغ و خونریزی بی حد و حصر نبود.»

سه ماه پیش، واحد ضد تروریسم ارتش عراق موسوم به واحد طلایی شبه نظامیان داعش در شهر موصل در شمال آن کشور را شکست داد، و با آزاد سازی شهر رقه در سوریه، که مرکز غیر رسمی داعش بود، این نهاد تروریستی عملا سرزمین ادعایی خود را از دست داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG