لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۰

تبریک وزیر خارجه آمریکا به مردم سوریه برای آزادی رقه: هنوز کار تمام نشده است


به دنبال اعلام رسمی آزادسازی کامل شهر رقه توسط ائتلاف مورد حمایت آمریکا در سوریه، وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای این پیروزی را به مردم و نیروهای دموکراتیک سوریه تبریک گفت.

رکس تیلرسون با بیان این که ایالات متحده مفتخر است رهبری ائتلاف جهانی ضد داعش با عضویت ۷۳ کشور جهان را بر عهده دارد، گفت کار ما هنوز به پایان نرسیده، اما آزادی رقه تحول بزرگی در نبرد با داعش است.

اعلام رسمی شکست داعش در رقه

نیروهای سوریه دموکراتیک پیشتر در روز جمعه پیروزی بر پیکارجویان داعش در رقه و سقوط کامل آن شهر را، که از آن با عنوان مرکز خلافت خودخوانده آن گروه اسلامگرای افراطی یاد می‌شد، رسما اعلام کردند.

بنا بر اعلام این ائتلاف کردها و عرب‌های سوریه که از حمایت آمریکا برخوردار است، اداره امور رقه را به شورایی متشکل از مقام‌های پیشین و رهبران قبایل، و یک نیروی قوی ۳ هزار نفری پلیس واگذار می‌شود.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه بیانه خود گفت، گروه موسوم به «دولت اسلامی» یا داعش در ماه ژانویه بطور فعالی در داخل شهر رقه به برنامه ریزی برای انجام حملات تروریستی در کشور ما و متحدانمان مشغول بود.

به گفته آقای تیلرسون، اکنون پس از گذشته تنها ۹ ماه، و در پس تصمیم‌های حیاتی که پرزیدنت دونالد ترامپ برای تسریع جنگ علیه داعش اتخاذ کرده است، آن شهر از کنترل پیکارجویان آن گروه افراطی خارج شده است.

وی گفت «در هفت ماه اخیر، میلیون ها نفر از زیر حاکمیت ظالمانه داعش آزاد شده اند و ما با شرکایمان در حال آماده سازی بسترهای مناسب و شرایط لازم هستیم تا آنها قادر شوند به شهر و خانه‌های خود باز گردند.»

وزیر خارجه ایالات متحده با تاکید بر این که «نباید فرموش کنیم که این دستاورد با هزینه‌های چشم‌گیری حاصل شده،» خاطر نشان کرد که نیروهای دموکراتیک سوریه خسارات فراوانی در این راه متحمل شده است.

آقای تیلرسون همچنین حمایت واشنگتن را از «شورای مدنی رقه»، که اداره امور آن شهر شمالی سوریه را بر عهده گرفته است، و دیگر فعالان سوری برای بازسازی شهر و برقراری امنیت و ثبات پایدار، اعلام کرد.

رقه در شمال سوریه، در ۴۳۰ کیلومتری شمال دمشق، پایتخت، و ۱۶۰ کیلومتری شرق حلب واقع شده و از روزهای آغازین پیشروی‌های برق آسای پیکارجویان داعش در سوریه و عراق، به اشغال آن گروه در آمد.

XS
SM
MD
LG