لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۳

رکس تیلرسون: آمریکا نقشی برای بشار اسد در دولت آینده سوریه نمی‌بیند


وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه گفت واشنگتن آینده‌ای برای بشار اسد در دولت آینده سوریه نمی‌بیند و خاطر نشان کرد که «حکمرانی خاندان اسد در حال پایان یافتن است.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رکس تیلرسون این مطلب را پس از دیدار با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه، به گروهی از خبرنگاران در شهر ژنو سوئیس بیان کرد.

وی پس از گفت‌وگو با استفان دی میستورا، که «ثمربخش» توصیف کرد، گفت «ایالات متحده خواهان یک سوریه یکپارچه و متحد، بدون هیچ نقشی برای بشار اسد در دولت، است.»

آقای تیلرسون در ادامه با بیان این که حکمرانی خاندان اسد در سوریه در حال پایان یافتن است، خاطر نشان کرد که «حالا مساله فقط این است که این موضوع چگونه باید محقق شود.»

وی گفت «ما معتقد نیستیم که آینده‌ای برای رژیم اسد، خاندان اسد، وجود دارد،» و تاکید کرد خروج بشار اسد از قدرت باید از طریق روندی با مدیریت آقای دی میستورا صورت بگیرد.

وزیر خارجه آمریکا – که کشورش در جنگ داخلی شش ساله سوریه از مخالفان میانه‌رو دمشق حمایت کرده است – گفت با این حال این مهم پیش شرطی برای آغاز چنین روندی نیست.

اظهارات رکس تیلرسون در حالی بیان می‌شود که استفان دی میستورا قرار است ساعاتی بعد در نشست عصر پنجشنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد، در مورد سوریه سخنرانی کند.

نماینده ویژه این نهاد بین المللی پیشتر در روز پنجشنبه اعلام کرده بود که گفت‌وگوهای صلح سوریه – با حضور نمایندگان دولت و مخالفان آن کشور – روز ۲۸ نوامبر از سر گرفته می‌شود.

هیات مخالفان اسد – که داعش یا دیگر گروه‌هایی که در فهرست تروریسم سازمان ملل هستند را شامل نمی شود – تاکنون از مذاکره رو در رو با نمایندگان دمشق خودداری کرده‌اند.

مذاکرات آتی صلح سوریه به میزبانی سازمان ملل متحد – هشتمین دور گفت‌وگوهایی خواهد بود که از اوایل سال ۲۰۱۶ تاکنون با میانجیگری استفان دی میستورا برگزار شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG