لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۸

برآورد وزارت دفاع آمریکا: ایران سالانه ۲۰۰ میلیون دلار به حزب الله لبنان کمک می‌کند


مجلس نمایندگان آمریکا در نظر دارد قطعنامه‌ای را تصویب کند که از اتحادیه اروپا می‌خواهد حزب الله و تمامی شبکه‌های آن را سازمانی تروریستی معرفی کند و فشار بر آن گروه و اعضایش را افزایش دهد.

کوین مک کارتی، رهبر اکثریت جمهوریخواه در مجلس نمایندگان و اد رویس رئیس کمیته امور خارجی این مجلس در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که مجلس نمایندگان ظرف چند روز آینده این قطعنامه را به رای می‌گذارد.

بر اساس متن قطعنامه ۳۹۵، مقام‌های وزارت دفاع آمریکا برآورد کرده‌اند ایران سالانه بالغ بر ۲۰۰ میلیون دلار به حزب الله کمک می‌کند که شامل کمک‌های مالی، لجستیکی، تسلیحاتی و آموزشی است.

در متن قطعنامه مجلس نمایندگان آمده است که حزب الله لبنان حدود ۱۵۰ هزار موشک و راکت در زرادخانه خود دارد، که بیشتر آنها می‌تواند تا عمق اسرائیل را هدف قرار دهد، آن هم در زمانی که حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله تهدید کرده است که اسرائیل را هدف قرار خواهد داد و اشغال خواهد کرد.

نیوت گینگریچ رئیس جمهوریخواه پیشین مجلس نمایندگان آمریکا، در باشگاه ملی مطبوعات آمریکا گفت که گسترش رژیم دیکتاتوری ایران در سوریه و لبنان بزرگترین خطری است که تا کنون اسرائیل با آن مواجه بوده است.

گینگریچ افزود: «دیکتاتوری سرکوبگری که در پی گسترش قدرتش تا دریای مدیترانه است، می‌خواهد بندری در لبنان بسازد که در کنترل خودش باشد، می خواهد کارخانه تولید موشک، هم در سوریه و هم در لبنان ایجاد کند که در نهایت برای نابودی اسرائیل طراحی می‌شوند. همین حالا هم به حزب الله کمک کرده است که بین ۷۵ تا ۱۰۰هزار موشک داشته باشد، که به باور من بزرگترین خطر در جبهه شمالی اسرائیل است، که هنوز ابعاد آن کاملا درک نشده است.»

در متن قطعنامه مجلس نمایندگان آمده است که حزب الله لبنان حدود ۱۵۰ هزار موشک و راکت در زرادخانه خود دارد، که بیشتر آنها می‌تواند تا عمق اسرائیل را هدف قرار دهد، آن هم در زمانی که حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله تهدید کرده است که اسرائیل را هدف قرار خواهد داد و اشغال خواهد کرد.

آقای گینگریچ همچنین گفت رهبران نظامی آمریکا، در صدد منزوی کردن سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران هستند .

رئیس جمهوریخواه پیشین مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «من از پرزیدنت ترامپ برای حرکت در مسیر صحیح واقعا تقدیر می‌کنم. مسیر درستی است که صادقانه بگویم تک تک رهبران نظامی ما آن را درک می‌کنند زیرا از اینکه ایرانی‌ها همواره به کشتن آمریکایی‌ها کمک می‌کنند و عملاً هیچ بهایی برای آن نپرداخته‌اند، خشمگین هستند. چه به کشتار تفنگداران آمریکا در لبنان در دهه ۱۹۸۰ میلادی نگاه کنید و یا به تجهیزاتی که ایرانی‌ها وارد عراق کردند و از آن برای بمب‌های کنار جاده‌ای استفاده شد؛ بمب‌هایی که به وضوح در ایران تولید، و با هدف کشتار آمریکایی‌ها به عراق فرستاده شد.»

او اضافه کرد: « فکر می‌کنم رهبران ارشد نظامی آمریکا مایلند سختکوشانه و مستقیم برای مهار و منزوی کردن سپاه پاسداران جمهوری اسلامی اقدام کنند و روندی را آغاز کنند که ایران را از کشورهایی چون سوریه و لبنان عقب برانند و سرانجام این رژیم دیکتاتوری را با دولت منتخب مردم جایگزین کنند.»

قطعنامه مجلس نمایندگان آمریکا از اتحادیه اروپا می‌خواهد حزب الله و تمامی شبکه‌های آن را سازمانی تروریست معرفی کند، فشار بر این گروه را از طریق صدور احکام بازداشت علیه اعضا و حامیان فعال آن افزایش دهد و دارایی‌های حزب الله را در اروپا مسدود کند، از جمله آن‌هایی که زیر پوشش سازمان‌های خیریه فعالیت می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG