لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۹

هشدار وزیر خارجه آمریکا به شرکتهای اروپایی برای معامله با سپاه در سفر عربستان


رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا که به منطقه خلیج فارس سفر کرده، به شرکت های اروپایی هشدار داد مراقب معامله با شرکت ها و نهادهای وابسته به سپاه پاسداران باشند.

آقای تیلرسون در حاشیه دیدار با وزیر خارجه عربستان سعودی به مذاکرات با همتای خود اشاره کرد و گفت: در خلال این مذاکرات، خط مشی پرزیدنت ترامپ در مورد ایران را بررسی کردیم، و ملک سلمان نیز آن سیاست جدید را که برای مقابله با تحرکات بی ثبات کننده ایران طراحی شده، کاملاً تائید کرد.

وی افزود: آمریکا و عربستان سعودی معقتدند آنهائی که با سپاه پاسداران یا نهاد های وابسته به آن معامله تجاری می کنند، خواه شرکت های اروپائی یا دیگران در سراسر جهان، واقعاً خطر بزرگی را برای خود می خرند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: امیدواریم این شرکت ها ونهاد ها برای برقراری ساختاری از تحریم ها علیه سپاه به واشنگتن بپیوندند، تا از برخی از تحرکات مخرب سپاه پاسداران در مناطقی مانند یمن و سوریه جلوگیری کنیم.

سخنان آقای تیلرسون یک روز بعد از هشدار او به نظامیان ایران در عراق بود. پیشتر وزیر خارجه آمریکا خطاب به «شبه نظامیان ایران» که در عراق برای مقابله با داعش حضور داشتند هشدار داد که وقت آن است که به خانه شان برگردند.

وی گفته بود حال که نبرد علیه داعش رو به پایان است، شبه نظامیان ایرانی باید به کشورشان بازگردند.

وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در نشست مقدماتی کمیته هماهنگی عربستان و عراق که با حضور رهبران دو کشور برگزار شد، شرکت کرد و از بهبود روابط ریاض با بغداد، به عنوان حربه ای برای جلوگیری از نفوذ مخرب و بی ثبات کننده ایران در منطقه، حمایت کرد.

این اجلاس در حالی برگزار شد که با توجه به بازگشائی مرز زمینی عراق و عربستان سعودی، و برقراری پروازهای چند بار در هفته بین دو کشور عرب منطقه، بالقوه می تواند سنگ زیر بنای روابط جدید بین بغداد و ریاض تلقی شود.

وزیر خارجه آمریکا در این دیدار با عادل الجبیر به سیاست جدید پرزیدنت ترامپ در قبال ایران نیز اشاره کرد و گفت، استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران زیر بنای سیاست کاخ سفید در خاورمیانه و خلیج فارس را تشکیل می دهد.

وزیر خارجه آمریکا که در سفر روز یکشنبه به دوحه، با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر، و شیخ محمد بن عبدالرحمان وزیر خارجه آن کشور دیدار کرده بود، در بخش دیگری از سفر دوره ای خود از اسلام آباد و دهلی نیز رسماً بازدید خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG