لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۴

احتمال افزایش تعداد معترضان کشته شده در بازداشتگاه‌ها؛ خانواده‌ها مقابل اوین تجمع کردند


برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که تعداد جانباختگان در بازداشتگاه‌ها و معترضانی که خبری از سرنوشت آنها در دست نیست، بیشتر از آنچه است که مقام‌های رسمی اعلام کرده‌اند.

وبسایت‌های خبری در پی اعلام مرگ سینا قنبری، یکی از معترضان بازداشت شده، در قرنطینه زندان اوین، روز سه شنبه ۱۹ دی به نقل از نسرین ستوده، وکیل دادگستری نوشتند که او شنیده تعداد افراد جان باخته در بازداشتگاه قرنطینه زندان اوین سه نفر است.

هنوز مقام‌های رسمی مرگ افراد بیشتر در آن بازداشتگاه را تایید نکرده‌اند، اما برخی فعالان مدنی و نمایندگان مجلس نسبت به رخ دادن حوادثی مانند آنچه سال ۸۸ در کهریزک رخ داد، هشدار دادند.

یکی دیگر از بازداشت شدگان که سرنوشت آن پس از چند روز همچنان مبهم است، «اشکان آبسواران» جوان ۲۰ ساله‌ای است که گفته می‌شود ناپدید شده است.

به گفته خانواده این جوان، او روز ۱۴ دی با تلفن خود اطلاع داده که بازداشت شده است اما پس از مراجعه مادرش به زندان اوین به او گفته شده که فرزندش ناپدید شده است.

محسن عادلی نیز یکی دیگر از بازداشت شدگانی است که به نوشته وبسایت «کمپین حقوق بشر در ایران» در دزفول بازداشت شد و در بازداشتگاه جان باخت.

تا کنون مقام‌های قضایی ایران مرگ دو معترض بازداشت شده، سینا قنبری در تهران و وحید حیدری در اراک را تایید کرده و دلیل مرگ هر دو را خودکشی در بازداشتگاه عنوان کردند؛ موضوعی که با تردید جدی خانواده‌های آنها و فعالان مدافع حقوق بشر روبرو شده است.

تردید‌ها در مورد مرگ این افراد و نگرانی خانواده‌های افراد بازداشت شده موجب شده است که خانواده‌های بازداشت شدگان، روز سه شنبه ۱۹ دی نیز برای چندین روز مقابل زندان اوین تجمع کنند.

ویدئوهایی که برای صدای آمریکا فرستاده شده نشان می‌دهد که خانواده‌های شعارهایی برای آزادی بستگان خود سر می‌دهند و ماموران نیروی انتظامی نیز با تجمع خانواده‌ها مقابل زندان اوین برخورد کرده و آنان را پراکنده می‌کنند.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

بیش از یک هفته اعترا‌ض‌ گسترده در ایران با خشونت نیروهای پلیس روبرو شد و بیش از ۲۰ کشته و هزاران بازداشتی برجای گذاشت. حکومت ایران با سرکوب معترضان، سعی دارد مانع حضور آنها در خیابان شود.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه اعتراض‌های گسترده در ایران را در این صفحه ویژه بخوانید

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

همچنین رهبران دیگر کشورهای جهان، به اعتراض گسترده در ایران واکنش نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

یکی از فیلم های تجمع روز دوم | ۸ دی

یکی از فیلم های تجمع روز سوم| ۹ دی

یکی از فیلم های تجمع روز چهارم | ۱۰ دی

یکی از فیلم های تجمع روز پنجم| ۱۱ دی

یکی از فیلم های تجمع روز ششم| ۱۲ دی

یکی از فیلم های تجمع روز هفتم| ۱۳دی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG