لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۷

موج دستگیری معترضان در ایران؛ دست‌کم هزار نفر تا سه‌شنبه بازداشت شدند


تجمعی در تهران؛ معاون فرماندار تهران از بازداشت ۴۵۰ نفر خبر داد.
تجمعی در تهران؛ معاون فرماندار تهران از بازداشت ۴۵۰ نفر خبر داد.

پس از گذشت شش روز از آغاز اعتراض‌های مردمی در ایران هنوز آمار کامل و دقیقی از بازداشت شدگان این ناآرامی ها منتشر نشده است اما بنا به اظهارنظر برخی مقام‌های شهرهای مختلف، بیش از هزار نفر نفر در روزهای اخیر بازداشت شده‌اند.

علی اصغر ناصربخت، معاون سیاسی امنیتی فرماندار تهران روز سه شنبه ۱۲ دی از بازداشت دست کم ۴۵۰ نفر در حوادث اخیر در شهر تهران خبر داد.

در مشهد نیز سرپرست دادسرای انقلاب اعلام کرد که ۱۳۲ نفر در جریان اعتراضات دستگیر شدند. گزارشها از دستگیری حدود ۹۰ نفر در تبریز پیش از برگزاری تجمع اعتراضی در این شهر حکایت دارد.

همچنین گزارش شده که در شهرهای مختلف استان اصفهان بیش از یکصد نفر بازداشت شدند. این شهرها در پنجمین روز اعتراض‌ها شاهد بیشترین ناآرامی‌ها بود که چند کشته به جای گذاشت.

از سوی دیگر، دادستان کرج نیز اعلام کرد که تا کنون ۲۰ نفر در جریان ناآرامی‌ها بازداشت شدند. فرماندار همدان نیز بازداشت شدگان را حدود ۱۵۰ نفر اعلام کرد. گزارش‌هایی هم از بازداشت دهها نفر در شهرهای قم، اردبیل، تاکستان، شادگان و ایذه حکایت دارد.

این بازداشت‌ها در حالیست که رئیس جمهوری ایران در سخنان دو روز پیش خود اعتراض را حق طبیعی مردم دانسته بود.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

اعترا‌ض‌های گسترده در ایران در تا کنون بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشته است.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه اعتراض‌های گسترده در ایران را در این صفحه ویژه بخوانید

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

همچنین رهبران دیگر کشورهای جهان، به اعتراض گسترده در ایران واکنش نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

یکی از فیلم های تجمع روز دوم | ۸ دی

یکی از فیلم های تجمع روز سوم| ۹ دی

یکی از فیلم های تجمع روز چهارم | ۱۰ دی

یکی از فیلم های تجمع روز پنجم| ۱۱ دی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG