لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۶

تعداد معترضان کشته‌شده در بازداشتگاه‌های ایران به سه نفر رسید: باز هم خودکشی


یک روز پس از تایید مرگ یکی از بازداشت شدگان اعتراض‌های اخیر در زندان اوین، گزارش‌هایی از مرگ دو معترض دیگر در بازداشتگاه‌های اراک و دزفول منتشر شده است. بعد از اینکه اعلام شد سینا قنبری در تهران «خودکشی» کرد، دو مورد مشابه به نام «وحید حیدری» در اراک و «محسن عادلی» در دزفول هم گزارش شدند که درباره آنها هم گفته شده که خودکشی کرده اند.

وحید حیدری

در پی انتشار اخباری در مورد مرگ یک جوان بازداشت شده در اراک، دادستان استان مرکزی روز سه‌شنبه ۱۹ دی ضمن تایید این موضوع اعلام کرد این فرد که در اعتراض‌های اراک بازداشت شده در بازداشتگاه کلانتری ۱۲ این شهر خودکشی کرده است.

این مقام قضایی، همچنین مدعی شد که او چندین مورد سابقه کیفری و حمل مواد مخدر داشته و اقدام به خودزنی کرده است.

این در حالیست که وبسایت کمپین حقوق بشر در ایران نام جوان جان باخته را «وحید حیدری» عنوان کرد و با رد ادعای مقام‌های قضایی و انتظامی به نقل از خانواده او نوشت که او سابقه کیفری و اعتیاد نداشته است.

اعضای خانواده و نزدیکان آقای حیدری به وبسایت کمپین اعلام کرده‌اند که او جوان سالمی بود و مواد مخدر حمل نمی‌کرد.

بنابر گزارش کمپین حقوق بشر در ایران، وحید حیدری، جوانی که در اراک دستفروشی می‌کرد، روز دهم دی بازداشت شد و جنازه‌اش روز ۱۶ دی پس از تحویل به خانواده در محلی که ماموران امنیتی تعیین کردند، دفن شد.

این گزارش با اشاره به اینکه خانواده آقای حیدری از سوی ماموران امنیتی تحت فشار هستند، به نقل از یکی از نزدیکان آقای حیدری آورده است که شکاف عمیق و بزرگی در سر او دیده که بعید از ناشی از تلاش برای خودکشی باشد و این موضوع تردیدهای جدی در مورد مرگ او به وجود آورده است.

محسن عادلی

از سوی دیگر، اخبار دیگری هم از مرگ یک معترض دیگر در بازداشتگاهی در دزفول منتشر شده است.

«کمپین حقوق بشر در ایران» بدون اشاره به جزئیات بیشتر در توئیتی نوشته است که جوانی به نام «محسن عادلی» پس از بازداشت در دزفول جان باخته که علت مرگ او هم خودکشی اعلام شده است.

هنوز مقامات ایران توضیح نداده اند چرا همه این بازداشت شدگان در بازداشتگاه خودکشی کرده اند.

یک روز پیش از این، دو نماینده مجلس مرگ یکی از معترضان به نام «سینا قنبری» در بازداشتگاه اوین را تایید کرده بودند. علت مرگ او نیز از سوی مسئولان زندان، خودکشی در دستشویی قرنطینه زندان اعلام شد.

یک مورد مشکوک دیگر

یکی دیگر از بازداشت شدگان که سرنوشت آن پس از چند روز همچنان مبهم است، «اشکان آبسواران» جوان ۲۰ ساله‌ای است که گفته می‌شود ناپدید شده است.

به گفته خانواده این جوان، او روز ۱۴ دی با تلفن خود اطلاع داده که بازداشت شده است اما پس از مراجعه مادرش به زندان اوین به او گفته شده که فرزندش ناپدید شده است.

نگرانی از کهریزک دوم

در پی بازداشت گسترده معترضان در تهران و برخی از شهرها، نگرانی‌ها از وقوع حوادثی نظیر آنچه سال ۸۸ در کهریزک رخ داد، بالا گرفت. «محمود صادقی» نماینده تهران در مجلس نیز نسبت به رخ دادن دوباره چنین حوادثی هشدار داد.

در اعتراضات سال ۸۸ تعدادی از بازداشت شدگان به بازداشتگاه کهریزک منتقل شدند که پس از مدتی اعلام شد چهار نفر در این بازداشتگاه به دلیل شرایط نگهداری نامناسب و ضرب و جرح ماموران کشته شده‌اند.

این بازداشتگاه به دستور رهبر جمهوری اسلامی بسته شد و چند سال بعد سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران و قاضی حداد به دلیل نقش داشتن در فرستادن بازداشت شدگان آن به آن محل، از قضاوت محروم شدند.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

بیش از یک هفته اعترا‌ض‌ گسترده در ایران با خشونت نیروهای پلیس روبرو شد و بیش از ۲۰ کشته و حدود ۱۷۰۰ بازداشتی برجای گذاشت. حکومت ایران با سرکوب معترضان، سعی دارد مانع حضور آنها در خیابان شود.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه اعتراض‌های گسترده در ایران را در این صفحه ویژه بخوانید

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

همچنین رهبران دیگر کشورهای جهان، به اعتراض گسترده در ایران واکنش نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

یکی از فیلم های تجمع روز دوم | ۸ دی

یکی از فیلم های تجمع روز سوم| ۹ دی

یکی از فیلم های تجمع روز چهارم | ۱۰ دی

یکی از فیلم های تجمع روز پنجم| ۱۱ دی

یکی از فیلم های تجمع روز ششم| ۱۲ دی

یکی از فیلم های تجمع روز هفتم| ۱۳دی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG