لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۸

واکنش رهبران و شخصیت‌های جهان به اعتراض‌های گسترده در ایران


در پنجمین روز تجمع های اعتراضی در شهرهای مختلف ایران، برخی شخصیت‌های جهان ضمن موضع‌گیری درباره آن خواستار حمایت از مردم ایران شدند.

وزیر خارجه آلمان با ابراز نگرانی از کشته شدن تظاهرکنندگان ایرانی دولت ایران را به احترام به حقوق مردم دعوت کرد.

​سیگمار گابریل، روز دوشنبه یازدهم دیماه، گفت: «ما از دولت ایران می خواهیم به حقوق مردم تظاهر کننده برای گردهم آیی و بلند کردن صدایشان احترام بگذارد. پس از اتفاقات روزها اخیر بسیار مهم است که تمامی ظرف ها از خشونت خودداری کنند.»

وزیر ارتباطات اسرائیل هم در جلسه امروز کابینه آن کشور گفت، جهان باید از این تظاهرات که هدفش سرنگونی رژیم در ایران است حمایت کند. ایوب کارا گفت: «ما معتقدیم سراسر جهان باید از این تظاهرات در ایران و تلاش برای برکناری آیت الله ها از تهران حمایت کند. این ابتدایی ترین خواسته است و برای جهان لازم است و با این پیروزی به جنگ ها در منطقه پایان داده می شود. برکناری رژیم ایران و بر سر کار آمدن رژیمی جدید، اهمیت فوق العاده ای برای جهان آزاد خواهد داشت.»

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد هم بیانیه ای صادر کرد. هیلی در این بیانیه گفته است: «در آغاز سال نو، امید و دعای کا بدرقه راه میلیون ها نفر از مردمی که از دست حکومت های سرکوبگری در کره شمالی، ونزوئلا و به خصوص ایران رنج می کشند. جایی که مردم سرکوب شده ایران حالا صدایشان را به دست آورده اند. حکومت ایران از سوی مردمش در حال آزمایش شدن است. ما دعا می کنیم که آزادی و حقوق بشر در این روز همراه مردم باشد.»

وزارت خارجه کانادا هم با صدور بیانیه ای از جنبش مردم ایران حمایت کرد. در این بیانیه آمده است: «کانادا به دقت تظاهرات مردم ایران را دنبال می کند. ما از مقامات ایرانی می خواهیم حقوق بشر و دموکراتیک مردم را به رسمیت بشناسد. کانادا به حمایت از حقوق اساسی مردم ایران ادامه خواهد داد، حقوقی که شامل حق آزادی بیان می شود.»

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا در حساب توئیتراش نوشت: «اتفاقات ایران را با حساسیت دنبال می کنیم. این نیازی حیاتی است که شهروندان از حق اعتراض صلح آمیز برخوردار باشند.»

اعتراض‌ها در ایران از چه زمانی شروع شد

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

تجمع روز جمعه ۸ دی ۱۳۹۶

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

در اعتراضات روزهای گذشته مردم شهرهای مذهبی همچون قم نیز علیه خامنه ای وحکومت جمهوری اسلامی ایران شعار دادند.

در لرستان گزارش هایی از کشتن معترضان مخابره شد.

مردم معترض و عصبانی به برخی ساختمان های دولتی از جمله فرمانداری، دادگستری و دفتر برخی ائمه جمعه حمله کردند.

شدن برخورد بین معترضان و ماموران | تظاهرات شنبه ۹ دی

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

XS
SM
MD
LG