لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۷

بازتاب اعتراض مردم در مشهد به گرانی؛ استقبال برخی مخالفان جمهوری اسلامی ایران


عکسی که از تجمع روز پنجشنبه در مشهد به صدای آمریکا ارسال شد.
عکسی که از تجمع روز پنجشنبه در مشهد به صدای آمریکا ارسال شد.

چند ساعت بعد از برگزاری تجمع اعتراضی در مشهد و برخی شهرهای دیگر ایران، برخی گروه های مخالف جمهوری اسلامی ایران، از این تجمع ها استقبال کرده و بیانیه هایی صادر کردند.

شاهزاده رضا پهلوی فرزند آخرین شاه ایران در واکنش به اعتراضات در مشهد، در پیامی نوشت: «هم میهنان عزیز، فریاد حق‌طلبانه شما بیانگر آگاهی و دانایی شما است از حقوقتان در اعتراض به ظلم و بی‌عدالتی حاکم بر مملکت. راه چنین است و راهی دیگر جز سر فرود آوردن فرقه تبهکار در مقابل اراده شما نیست.»

از سوی دیگر، دبیرخانه شورای ملی مقاومت، موضع مریم رجوی رهبر خود را منتشر کرد که در واکنش به تجمع مشهد، گفت: قيام قهرمانانه امروز خواست عموم مردم برای سرنگونی آخوندها را بازتاب می كند.

در بیانیه این گروه نزدیک به مجاهدین خلق، به نقل از خانم رجوی آمده، «در حاليكه اكثريت قاطع مردم ايران از فقر و تورم و بيكاري رنج می برند، بخش عمده ثروت و درآمدهای كشور هزينه دستگاههای نظامی و امنيتی و جنگ افروزی و مداخلات منطقه‌یی می شود يا توسط سردمداران رژيم چپاول و به حسابهای بانكی آقازاده ها سرازير می گردد.»

روز پنجشنبه ۷ دی، گروهی از مردم با تجمع مقابل شهرداری مشهد به گرانی اعتراض کردند. آنها شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور»،‌ «مرگ بر روحانی»، «اسلام رو پله کردید، ‌مردم رو ذله کردید»،‌ «نه غزه، نه لبنان،‌ جانم فدای ایران» سر دادند.

شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد یک گروه دیگر مخالف جمهوری اسلامی ایران نیز روز پنجشنبه فیلم هایی از تجمع و راهپیمایی مردم در شهرهای مشهد و دیگر را بر روی صفحه فیس بوک خود قرار داد.

اغلب گروه های سیاسی که خواستار تغییر رژیم جمهوری اسلامی ایران هستند در حساب های شبکه های اجتماعی خود، تجمع روز پنجشنبه را کامل بازتاب دادند و برخی گروه های طرفدار بازگشت ایران به نظام سلطنتی از شعارهای حمایت از رضاشاه پهلوی استقبال کردند. تظاهرکنندگان روز پنجشنبه شعارهایی چون «رضا شاه، رضا شاه، روحت شاد» سر دادند.

این تظاهرات در برخی رسانه های خارجی نیز بازتاب داشت. تایم اسرائیل در گزارشی نوشت، اغلب این اعتراضات، عملکرد دولت حسن روحانی را هدف گرفته بود.

اکسپرس لندن هم با اشاره به شعارهای ضد دولتی، برگزاری این راهپیمایی در شهر مقدس مشهد را مورد توجه قرار داد و به بیان جزئیات این تجمع پرداخت.

از سوی دیگر، العربیه رسانه نزدیک به حکومت عربستان سعودی در گزارش خود نوشت، مردم معترض غیر از دولت، شعار مرگ بر دیکتاتور نیز سر دادند که اشاره به آیت الله علی خامنه ای داشت.

ساعتی بعد از تجمع مردم در مشهد و اعتراض آنها به گرانی، مقام های امنیتی و پلیس در استان خراسان، می گویند عده ای از تجمع کنندگان را به اتهام «تعرض به اموال عمومی و تخریب آنها» بازداشت کرده اند. نیروی انتظامی گفته آنها «قصد» این کار را داشتند. این درحالی است که فیلم های منتشر شده نشان می دهد، تجمع مردم آرام بوده اما این پلیس بود که به مردم حمله کرد.

فیلم های ارسالی بینندگان صدای آمریکا نشان می دهد دست کم در سه شهر استان خراسان، روز پنجشنبه تجمع های مردم برای اعتراض به گرانی برگزار شده است. این معترضان با شعارهایی علیه دولت، از وضعیت گرانی انتقاد کرده اند.

فیلم هایی از زخمی شدن مردم نیز به صدای آمریکا ارسال شده است:

فرماندار مشهد روز پنجشنبه گفت این تجمع غیرقانونی بود و بعد از اینکه عده ای شعار دادند، بازداشت شدند.

روز پنجشنبه ۷ دی، گروهی از مردم با تجمع مقابل شهرداری مشهد به گرانی اعتراض کردند. آنها شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور»،‌ «مرگ بر روحانی»، «اسلام رو پله کردید، ‌مردم رو ذله کردید»،‌ «نه غزه، نه لبنان،‌ جانم فدای ایران» سر دادند.

تازه ترین خبرها از توئیتر صدای آمریکا

در یکی دیگر از فیلم های منتشر شده از تجمع مردم مشهد و اعتراض شان به گرانی، آنها فریاد می زنند «سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن». اعتراض آنها به سیاست حضور ایران در سوریه است.

عکس ها و گزارش های خبری از فیسبوک صدای آمریکا

در برخی فیلم های ارسالی از مشهد، نشان داده می شود که پلیس و گشت ضدشورش به مردم معترض حمله می کتد و به سوی شان گاز اشک‌آور شلیک می شود و آنها فریاد «مرگ بر دیکتاتور» سر می دهند.

تازه ترین عکسها و گزارشهای خبری در اینستاگرام صدای آمریکا

در فیلم های دیگری که به صدای آمریکا ارسال شده، شعارهای مشابهی علیه دولت و گرانی در شهرهای بیرجند و کاشمر داده شده است. در بیرجند همچنین معترضان شعار دادند «ایران که شاه نداره، حساب کتاب نداره».

این چندمین تجمع مردم معترض به گرانی در هفته های اخیر است.

ده روز پیش نیز گروهی از مردم مالباخته که سرمایه شان را به موسسات اعتباری سپردند و اکنون آنها پول مردم را پس نمی دهند، در تهران شعارهای تندی علیه دولت و قوه قضاییه دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG